Dzieci przy laptopie

i

Autor: fot. Canva/ Kampus Production

WYZWANIE

Niebezpieczny challenge wśród młodzieży. Gorzowski szpital i szkoły ostrzegają. "To się może skończyć tragicznie"

2024-06-19 10:29

Różnego rodzaju wyzwania to ostatnio bardzo popularny trend wśród dzieci i młodzieży. Niestety, popisując się przed znajomymi i próbując udowodnić, do czego są zdolni, często poważnie narażają swoje życie i zdrowie. Teraz szpital w Gorzowie ostrzega przed kolejnym, internetowym wyzwaniem.

Paracetamol challenge w Internecie. Dzieci łykają tabletki

Challenge, czyli po prostu wyzwania do zrobienia jakiejś dziwnej, niebezpiecznej bądź oryginalnej rzeczy, mocno zyskały na popularności. Dzieci i młodzież decydują się podjąć rzucone wyzwanie, nie zastanawiając się zbytnio nad jego konsekwencjami. Nic się nie dzieje, jeśli zadanie dotyczy np. wykonania określonego tańca, ale niestety, wiele z tych sytuacji jest coraz bardziej niebezpiecznych.

Tym razem w modzie jest tzw. "Paracetamol Challenge" przed którym rodziców ostrzegają szkoły oraz szpitale. Zadanie polega na przyjęciu jak największej ilości leków przeciwbólowych po to, by... trafić do szpitala.

Dzieci oglądają filmiki, wzajemnie się nakręcają. Podejmują "wyzwania", które zagrażają ich zdrowiu i życiu — mówi Tomasz Szatkowski, kierownik pediatrii w gorzowskim szpitalu.

Ostrzeżenie o niebezpiecznym zadaniu trafiło do internetowych dzienników (Librusa). W ten sposób szkoły informują rodziców o zagrożeniu i apelują, by zwrócili baczną uwagę na niepokojące zachowania swoich dzieci.

Zniknij bez śladu. Kolejne niebezpieczne wyzwanie

"Paracetamol Challenge" to niejedyne modne ostatnio wyzwane. Na topie jest też... znikanie. W mediach społecznościowych, na profilu III Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie pojawiło się ostrzeżenie przed wyzwaniem "48 Hours Challenge".

Gra zachęca młodzież do 48-godzinnej ucieczki. Gracz musi upozorować swoje zniknięcie, im więcej osób będzie go szukać, tym więcej punktów zdobędzie. W grze chodzi o to, by pojawiło się jak najwięcej wzmianek w sieci o zaginięciu danej osoby. Ten, kto się ukrywa, robi wszystko, aby utrudnić innym poszukiwania. Nastolatkowie mogą z łatwością poradzić sobie z tą grą, natomiast osoby kilkuletnie narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, których są nie do końca świadome" - czytamy na Facebooku.

Zarówno szkoły jak i szpitale, a nawet policja apelują do dorosłych o większą kontrolę tego, co dzieci robią w sieci. Wszechobecny dostęp do Internetu, coraz nowocześniejsze technologie i sposoby komunikacji dają co prawda duże możliwości rozwoju, ale jak widać, mogą też stanowić poważne niebezpieczeństwo.

Zobacz też: TOP 5 najlepszych liceów w Gorzowie

Czy rozpoznasz przedmiot po fragmencie?

Pytanie 1 z 13
Co to jest?
lizak
Niebezpieczny "challenge" w Szczecinie