Czereśnie

i

Autor: artellliii72 / www.pixabay.com

Nie wyrzucaj pestek czereśni! Sprawdź, co można z nich zrobić

2023-07-06 10:38

Lato niedołącznie kojarzy nam się ze słońcem, ciepłem i... czereśniami! Kto z nas nie lubi tych małych, słodkich i soczystych owoców? Jak się okazuje, nie tylko same owoce, ale również ich pestki mają wiele zalet! Dlatego zamiast wyrzucać pestki do śmieci warto sprawdzić jak jeszcze mogą nam się przydać.

Czereśnie - bogactwo smaków i witamin

Mimo tego, że czereśnie w aż 80% składają się z wody to zawierają też wiele cennych składników odżywczych, w tym m.in. węglowodany, białko, tłuszcz, błonnik, witaminy C, A, E, K, kwas foliowy, tiaminę, ryboflawinę i niacynę. Jedzenie czereśni może mieć więc wiele korzyści zdrowotnych.

Jednak czereśni nie zjadamy w całości. W przypadku niektórych owoców, jak np. arbuza, możliwe jest jedzenie pestek, ale jeśli chodzi o czereśnie to pestki powinniśmy bezwzględnie odrzucić. Dlaczego?

Pestki czereśni, tak samo jak pestki wiśni czy brzoskwiń, zawierają amigdalinę. To związek chemiczny, który wykazuje właściwości trujące. W trakcie rozkładu amigdaliny uwalnia się bowiem silnie trujący cyjanowodór, a to sprawie, że zjedzenie nawet niewielkiej ilości pestek może się skończyć wizytą w szpitalu.

To nie oznacza jednak, że pestki powinny wylądować w koszu!

Co zrobić z pestek czereśni? Sprytne triki na ich wykorzystanie

Pestki czereśni, tak samo jak pestki wiśni, posiadają niezwykłe właściwości magazynowania ciepła, dlatego świetnym sposobem na ich wykorzystanie jest zrobienie.... termofora. Można je też użyć do przygotowania aromatów do ciast, deserów i lemoniady, a ten sposób poleca sama Lara Gessler!

Termofor z pestek czereśni. Jak zrobić?

Termofor z pestek to coraz bardziej popularny zamiennik dla tradycyjnych gumowych termoforów. Można go kupić w Internecie, gdzie kosztuje kilkanaście złotych, ale można go też zrobić samemu. Jak?

Na początek będziesz potrzebować wyczyszczonych pestek czereśni (równie dobrze sprawdzą się także pestki wiśni). Możesz do tego użyć zarówno wydrylowanych pestek jak i tych, które zostały Ci po zjedzeniu owoców.

Następnie dokładnie umyte pestki umieść w małej poszewce (np. od poduszki) i zawiąż ją lub zapnij zamek. W tym celu warto wybrać naturalny materiał, jak np. len lub bawełna.

Tak przygotowany termofor wystarczy teraz tylko podgrzać w piekarniku (w przypadku sprawdzonych materiałów można to też zrobić w mikrofalówce) i gotowe!

Z uwagi na to, że pestki czereśni magazynują ciepło to taki termofor idealnie sprawdzi się przy dolegliwościach żołądkowych, wzdęciach, bólach brzucha i kolkach - może być stosowany nawet u małych dzieci. Pomocny będzie także przy bólach reumatycznych i bólach stawów, opuchliznach i bólach menstruacyjnych.

Aromat z pestek czereśni. Sposób przygotowania

Kolejną propozycją na wykorzystanie pestek czereśni jest zrobienie z nich aromatu do ciast, lemoniady i innych deserów. Aby go przygotować będziesz potrzebować 1 szklanki pestek, 2 szklanek cukru i 2 szklanek wody.

Opłukane pestki czereśni należy przełożyć do garnka i zalać wodą oraz cukrem. Taki wywar doprowadź do wrzenia cały czas mieszając, by nie przypalić cukru. Powstały syrop wystarczy odstawić na całą noc do lodówki, po czym przelać do słoików i gotowe!

Sonda
Lubisz czereśnie?
Jak sprawnie wydrylować wiśnie lub czereśnie?