pd lewej: Renata Kim, Hihi Kalisiak i Lu Olszewski

i

Autor: fot. @Hihi Kalisiak/www.facebook.com

ŻYCIE

Nie są ani kobietami, ani mężczyznami. Osoby niebinarne w Polsce

2024-04-22 13:01

Niebinarność w Polsce jest wciąż tematem tabu. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu istnienia osób niebinarnych, czyli takich, które nie utożsamiają się z ani z byciem kobietą, ani z byciem mężczyzną. Dzięki nowej książce autorstwa dziennikarki Renaty Kim, temat ujrzał światło dzienne.

"Pomiędzy. Historie osób niebinarnych"

Niedawno gośćmi programu "Dzień Dobry TVN", prowadzonego rzez Ewę Drzyzgę i Krzysztofa Skórzyńskiego były osoby niebinarne - Lu Olszewski i Hihi Kalisiak. Wizyta związana była z wydaniem książki pt. "Pomiędzy. Historie osób niebinarnych" autorstwa Renaty Kim, wieloletniej dziennikarki "Newsweeka".

To właśnie na łamach tej książki poruszony został niezwykle ważny temat osób, które nie czują się w pełni kobietą, czy też mężczyzną. Kim tak naprawdę są osoby niebinarne?

Niebinarność jako taka, to przede wszystkim zbiór wszystkich tożsamości płciowych, które nie są ani całkowicie męskie, ani całkowicie kobiece, czyli że ktoś po prostu nie jest ani kobietą, ani mężczyzną. Jest czymkolwiek pomiędzy albo poza, ponieważ to nie jest tak, że jest osoba binarna kobieca, osoba binarna męska i poza tym jest jeszcze trzecia płeć, czyli osoba niebinarna i koniec. To jest całe spektrum i tam mieści się bardzo dużo różnych tożsamości, które płynnie przechodzą pomiędzy męskością i kobiecością, oscylując też gdzieś pośrodku. To jest doświadczenie kilku tożsamości naraz albo tak jak u mnie żadnej - wyjaśnił pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego Hihi Kalisiak (obecnie mieszkający we Wrocławiu).

Hihi Kalisiak przyznał, że wiele lat szukał swojej ścieżki w życiu i próbował określić się jako kobieta, bądź jako mężczyzna, ale w żadnym wypadku nie potrafił w stu procentach utożsamić się z określoną rolą.

Przez trzy lata próbowałem być chłopakiem, przez kilka lat próbowałem być kobietą. Nic mi nie wychodziło, więc jestem sobą i tak jest dobrze - stwierdził Hihi.

Podkreślił jednocześnie, że każda osoba niebinarna ma inne podejście do swojej tożsamości i w żadnym wypadku nie można mówić o niebinarności jako odrębnej, trzeciej płci.

Lu jako demidziewczyna. Co to znaczy?

Lu, kolejny gość prowadzących program śniadaniowy ma nieco inne doświadczenia. Sama siebie określa jako "ona" chociaż z pewnością nie czuje się wyłącznie kobietą.

Nie możemy myśleć o niebinarności jako o trzeciej płci, bo zbiór osób niebinarnych to z reguły jest zbiór bardzo mocnych indywidualności. Ja jestem demidziewczyną, ale inna osoba demidziewczęca może mieć inne zapatrywanie na płeć. Może inaczej chcieć wyglądać, może innych zaimków używać. Określenie tożsamości płciowej jest bardzo indywidualne. (...) To, że ja używam zaimków ona/jej, nie oznacza, że jestem kobietą. Równie dobrze jako demidziewczyna mogłabym używać zaimków neutralnych ono/jego albo dukaizkmów onu/jenu. To, że wybrałam akurat ona/jej wynika z tego, że to są zaimki, które mi najbardziej pasują - wyjaśniła Lu.

Szacuje się, że w Polsce osoby niebinarne i transpłciowe stanowią ok. 1,6% dorosłego społeczeństwa, przy czym dane te z pewnością nie są pełne, ponieważ wiele z tych osób, z obawy przed ostracyzmem społecznym, pozostaje w ukryciu i żyje niezgodne ze swoimi uczuciami utożsamiając się z płcią, do której tak naprawdę nie należy.

Juror MasterChefa zmienił się nie do poznania! Tak teraz wygląda

Sonda
Spotkałeś/aś się już kiedyś s określeniem osób niebinarnych?
Miss Polonia 2023 Ewa Jakubiec o transpłciowej Miss Holandii. Padły mocne słowa