Galeria NoVa Park w Gorzowie Wlkp.

i

Autor: Przemysław Ciućka Galeria NoVa Park w Gorzowie Wlkp.

Movember w Gorzowie. Mężczyźni zbadają się w NoVa Park

2022-11-04 10:17

W najbliższą sobotę w galerii NoVa Park odbędą się bezpłatne badania USG jąder oraz testy PSA, czyli badanie wykrywające specyficzny antygen prostaty. Wszystko pod szyldem akcji #Movember.

W sobotę w gorzowskiej galerii każdy mężczyzna będzie mógł bezpłatnie zbadać się i sprawdzić, czy jego miejsca intymne są zdrowe. Badania odbędą się w godzinach 10-19 w mobilnym gabinecie lekarskim umiejscowionym na parterze NoVa Parku.

Kto przeprowadzi badania USG w Nova Park?

Same badania USG jąder przeprowadzą specjaliści z Wielospecjalistycznego Szpitalu Wojewódzkiego w Gorzowie, a testy PSA studenci z akademii im. Jakuba z Paradyża. Oba badania są bezpłatne. Organizatorzy nie prowadzą zapisów. Decyduje kolejność przybycia do punktu.

Czym charakteryzuje się akcja #Movember?

To nic innego jak coroczna, trwająca w listopadzie akcja, która polega na zapuszczeniu wąsów właśnie w tym miesiącu. Celem jest podniesienie świadomości na temat problemów zdrowotnych u mężczyzn. Chodzi o prostatę i innych rodzajów chorób dotykających mężczyzn.

Jak przebiega badanie USG jąder?

Badanie USG polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Na podstawie ich struktury jest w stanie określić nie tylko kwestie związane z nowotworami, ale także m.in. wodniakami czy żylakami. Badania te nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki badania są dostępne od razu. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badana otrzymuje wydruk z obrazem zmian. Badania USG jąder wykonujemy u mężczyzn między 18 a 45 rokiem życia.

Co to jest badanie PSA?

Jest związne z pobraniem kropli krwi z palca i pozwala ono na określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy, czy też nie. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Badania te nie pozwalają na dokładne oznaczenie PSA całkowitego. Do badania nie trzeba być na czczo. Wyniki dostępne są po 10 minutach. Ilość dostępnych testów w ramach każdego wydarzenia jest ograniczona. Badania PSA wykonujemy dla panów powyżej 45 roku życia. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter naszych badań.

Sonda
Czy mężczyźni powinni badać się regularnie?