Mikroplastik w chmurach

i

Autor: Canva Pro

ŚRODOWISKO

Mikroplastik znaleziony w chmurach nad Chinami. Wpływa na powstawanie chmur i może mieć wpływ na pogodę

2023-11-16 8:26

Naukowcy z Chin przebadali wodę z chmur znajdujących się wokół góry Tai Shan, położonej w prowincji Shandong. Jak się okazuje, znajdują się w nich cząstki mikroplastiku, który może wpływać na ich powstawanie. Najwięcej tworzyw, w tym ołów i rtęć, zawierają nisko zawieszone i gęste chmury.

Mikroplastik to niewielkie cząsteczki tworzyw sztucznych powstałe w trakcie produkcji np. opakowań do żywności, elektroniki, ubrań, brokatu, a nawet pasty do zębów czy kremów z filtrem. Tworzy się też w wyniku powolnej degeneracji tworzyw sztucznych.

Na skutek szkodliwej dla środowiska działalności człowieka mikroplastik znajduje się w tej chwili praktycznie wszędzie - w wodzie, ziemi, a nawet w ludzkiej krwi. Teraz chińscy naukowcy stwierdzili jego obecność także w chmurach!

Zaskakujące odkrycie naukowców. Mikroplastik w chmurach nad Chinami

Eksperci z Shandong University pobrali 28 próbek wody z chmur wokół góry Tai Shan i z pomocą komputerowych symulacji sprawdzili, jak mikroplastik mógł się tam dostać i jaki mógł mieć wpływ na chmury.

Jak się okazało, nisko położone chmury zawierały więcej mikroplastiku. Cząstki zbudowane były gównie z popularnych polimerów, takich jak politereftalan etylenu (PET), polietylen, polistyren czy poliamid. Zwykle miały przy tym średnicę mniejszą od 100 mikrometrów, choć zdarzały się także takie o wielkości 1500 mikrometrów.

Metale zawarte w chmurach mogą przyspieszać ich powstawanie

Badania laboratoryjne pokazały, że mikroplastik wystawiony na działanie warunków typowych dla środowiska chmur (woda i promienie UV) ma mniejsze rozmiary i ulega silniejszej erozji, niż pod wpływem samej wody czy powietrza.

Starsze, bardziej zerodowane cząstki zawierały jednocześnie więcej dołączonych do nich rtęci, ołowiu i tlenu, co zdaniem badaczy powoduje, że mogą one przyspieszać powstawanie chmur oraz uczestniczyć w rozprzestrzenianiu się metali w powietrzu.

Komputerowe symulacje pokazały tymczasem, że z wiatrem dotarły one na miejsce badania z wysoce zaludnionych regionów we wnętrzu kraju.

Dalsze badania mogą przynieść kolejne informacje odnośnie wpływu plastiku na chmury i pogodę – uważają naukowcy.

Czarcie kręgi - niesamowite zjawisko w lesie pod Gorzowem

Sonda
Globalne ocieplenie - boisz się postępujących zmian klimatu?
U. ZIELIŃSKA: ZMNIEJSZENIE ILOŚCI SPOŻYWANEGO MIĘSA ZABEZPIECZY KLIMATYCZNIE NASZ ŚWIAT