Żubr

i

Autor: Nadleśnictwo Kłodawa, Lasy Państwowe / FB

Mały żubr urodził się w Lubuskiem! Stado żubrów spod Gorzowa ma nowego członka. Nadleśnictwo Kłodawa opublikowało film

2023-09-25 14:44

Do rodziny czterech żubrów, która zadomowiła się w podgorzowskich lasach, dołączył kolejny osobnik. Małe cielę pojawiło się na świecie i dumnie spaceruje po leśnych ścieżkach, co widać na niezwykłym nagraniu opublikowanym przez nadleśnictwo. Jak widać, żubry czują się w województwie lubuskim bardzo dobrze!

Żubr w trawie... Puszczy Gorzowskiej

Pierwszy żubr pojawił się w Puszczy Gorzowskiej, nadzorowanej przez Nadleśnictwo Kłodawa, w 2016 roku. To właśnie wtedy na zwierzę spacerujące w okolicach Zdroiska natknął się patrol straży leśnej. Żubr zadomowił się tam na dobre, a już wkrótce dołączyły do niego kolejne osobniki.

W tej chwili stado składa się już... z pięciu żubrów! Do dorosłych przedstawicieli dołączył mały cielak, który z ciekawością poznaje świat towarzysząc swojej mamie.

Nadleśnictwo Kłodawa zauważyło zwierzę na kamerach, a nagranie umieściło na profiliu spłecznościowym. Trzeba przyznać, że to naprawdę piękny widok!

Spacerując po lasach trzeba zachować ostrożność!

Leśnicy przypominają, że mimo iż żubry nie są z natury agresywnymi zwierzętami to jednak z uwagi na swoją posturę mogą stanowić zagrożenie dla człowieka - zwłaszcza, jeśli w stadzie znajduje się młode.

Żubry to duże (samce ważą średnio 700 kg), dzikie zwierzęta, które tylko wyglądają na powolne. Prosimy o zachowanie ostrożności przy leśnych spotkaniach z królem puszczy" apeluje Nadleśnictwa Kłodawa.

Obecnie w Polsce znajduje się jedynie osiem wolnożyjących stad żubrów. Jedno z nich znajduje się właśnie w Puszczy Gorzowskiej, obejmującej lasy położone na Równinie Gorzowskiej i pojezierzu Myśliborskim, pomiędzy Gorzowem, Strzelcami Krajeńskimi i Barlinkiem.

Kolejne żyją w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej oraz Puszczy Romnickiej.

Lubuskie zachwyca pięknymi okolicami. Zobacz niezwykłe zdjęcia Parku narodowego "Ujście Warty"

Sonda
Widziałeś/aś na żywo żubra?
Ogromne stado żubrów wstrzymało ruch na jezdni w Puszczy Knyszyńskiej