Zakupy online

i

Autor: Preis_King / www.pixabay.com

ZAKUPY

Live shopping - czy zakupy podczas transmisji live są bezpieczne? Jakie przysługują Ci prawa?

2023-06-28 12:44

Kupowanie ubrań podczas tzw. live'ów, czyli prowadzonych na żywo transmisji w Internecie, jest coraz popularniejsze. To dobry sposób na szybkie i często okazyjne zakupy. Ale czy nabywanie produktów w ten sposób jest bezpieczne dla kupującego? W tym materiale rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Live shopping na topie. Dlaczego zakupy "na żywo" stają się popularne?

Trend live shoppingu przybył do Polski z Chin stosunkowo niedawno, ale od razu wzbudził spore zainteresowanie. Nic dziwnego, bo klienci mogą w ten sposób kupić interesujące ich rzeczy po nieco niższych cenach, a sprzedawcy mogą w krótkim czasie i bez angażowania większych sił sprzedać sporą ilość produktów. Dodatkowo, nie wymaga to wychodzenia z domu, a to aspekt, na który zwraca uwagę coraz więcej osób zabieganych w codziennych życiu.

Live shopping polega na sprzedaży towarów podczas transmisji live utworzonej w mediach społecznościowych. W trakcie transmisji sprzedający prezentuje produkt, a użytkownicy w danej chwili mogą dokonać jego zakupu. To sposób, który wzbudza też spore emocje, ponieważ zebrani na kanale użytkownicy często kupują na zasadzie "kto pierwszy - ten lepszy".

Czy zakupy "na żywo" są bezpieczne?

Zakupy przez Internet zawsze budzą sporo wątpliwości niezależnie czy kupujemy coś ze strony internetowej czy też za pośrednictwem live'ów. Wszystko dlatego, że ta forma wymaga od nas przelewu pieniędzy bez faktycznego zobaczenia i dotknięcia kupowanych produktów. Nie wiemy czy to co przyjdzie rzeczywiście będzie wyglądało jak rzecz na obrazku lub też czy dany towar w ogóle do nas dotrze.

Jeśli chodzi o live shopping to kupiony w ten sposób produkt podlega zwrotowi i reklamacji na takich samych zasadach jak każdy towar kupiony przez Internet. To znaczy, że przysługuje Ci 14 dni na odesłane produktu bez podania przyczyny.

Ale! Jest tu pewien haczyk, bowiem wszystko zależy od tego czy sprzedawca na swoim kanale udostępnia odpowiedni regulamin sprzedaży. Jeśli takiego regulaminu nie ma lub też masz wątpliwości co do prawdziwości oferowanych usług i samego sprzedającego lepiej wycofał się z zakupu.

Jeżeli dokonujesz transakcji pomiędzy dwoma osobami fizycznymi czyli między np. Kowalskim a Kowalskim to niestety nie będą chroniły wtedy zapisy ustawy o prawach konsumenta. W praktyce to oznacza, że nie będzie możliwe odstąpienie od umowy i zwrócenie towaru w ciągu 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania. Także reklamacja wadliwego produktu może okazać się kłopotliwa, gdyż jeżeli nie będzie regulaminu sprzedaży i nie będzie danych przedsiębiorcy to ciężko będzie taki produkt zareklamować" informuje Miejski Rzecznik Praw Konsumenta z Gorzowa.

Sprawdź, jak nie dać się oszukać i naciągnąć podczas zakupów na żywo

Live shopping opiera się w dużej mierze na emocjach i przepełniony jest komednami Call to Action, czyli nawołującymi do działania - "kup w tej chwili, a dostaniesz rabat", "to ostatnia minuta super oferty". Takie hasła mogą sprawiać, że podejmujemy decyzję pod wpływem emocji, bez głębszego zastanowienia się nad tym czy w ogóle danego produktu potrzebujemy.

Zanim więc rozpocznie Internetowe zakupy na żywo pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić informacje o sprzedającym oraz jego kanale, zanim dołączysz do transmisji. Nie włączaj się do zakupów pod wpływem silnych emocji, usiądź do komputera zrelaksowany i spokojny. Wcześniej warto też określić sobie jaki budżet możesz wydać na dane zakupy.

Sonda
Czy robiłeś/aś zakupy podczas transmisji na żywo?
Czy wciąż opłaca się jeździć na zakupy do Niemiec?