Rząd Południowej Korei

i

Autor: PAP/EPA/YONHAP

EGZAMINY

Korea Południowa: Uczniowie pozwali rząd za zbyt szybkie zakończenie egzaminów. Domagają się kilkuset tysięcy dolarów odszkodowania

2023-12-22 10:19

Uczniowie z Korei Południowej lekcję zaradności mają za sobą. Grupa 39 osób pozwała koreański rząd po tym jak egzaminy wstępne na studia zostały zakończone 90 sekund przed określonym czasem. Uczniowie domagają się ogromnego odszkodowania.

Najtrudniejszy egzamin na świecie zakończony za wcześnie

Suneung to jeden z najważniejszych koreańskich egzaminów, których wynik decyduje o przyjęciu bądź nie przyjęciu na najlepsze uniwersytety w Korei. Suneung uznawany jest też za najtrudniejszy egzamin na świecie: składa się z kilku części, na których rozwiązanie uczniowie mają łącznie aż osiem godzin.

W tym czasie, dla zapewnienia maksymalnego skupienia uczniom, w kraju wprowadzane są liczne ograniczenia, wśród nich m.in. zamknięcie przestrzeni powietrznej czy późniejsze otwarcie giełdy.

Dla młodych ludzi to niezwykle ważny sprawdzian i wiedzy i umiejętności, który w dużej mierze zdecyduje o ich dalszej przyszłości. Nic więc dziwnego, że podchodzą do niego z najwyższą powagą i skupieniem. Wiedzą też, że dla rozwiązania niezwykle trudnych zadań liczy się dosłownie każda minuta. I właśnie tej minuty, a dokładniej: półtorej minuty, zabrakło na rozwiązanie jednej z części egzaminu.

Uczniowie protestowali już w momencie zakończenia egzaminu, jednak prowadzący nie reagowali na uwagi. Dodatkowy czas został zwrócony uczniom dopiero w trakcie późniejszej przerwy, kiedy to ponownie rozdano im arkusze i pozwolono przenieść zaznaczone odpowiedzi na karty egzaminacyjne. Dokonywanie modyfikacji i zmian w odpowiedziach było już zabronione.

Koreańscy uczniowie pozywają rząd

Po tym jak egzamin został zakończony 90 sekund wcześniej niż powinien, grupa 43 uczniów szkoły średniej Gyeongdong w Seulu złożyła pozew zbiorowy na koreański rząd. Młodzi ludzie domagają się po 20 milionów wonów odszkodowania (to ok. 15 400 dolarów = ponad 60 tys. zł). To kwota, które pozwoli pokryć roczne koszty nauki przygotowującej do Suneung.

Jak twierdzi prawnik uczniów: takie działanie zdekoncentrowało młodzież i miało wpływ na pozostałe egzaminy.

To nie pierwsza taka sytuacja. Dwa lata wcześniej, w 2021 roku, egzamin został zakończony dwie minuty za wcześnie, a uczniowie otrzymali po 7 milionów wonów odszkodowania.

Najlepsze szkoły średnie w Szczecinie

Sonda
Lubisz się uczyć?
Zakątek grecki w Zespole Szkół Akademickich w Nowym Sączu