Flagi UE

i

Autor: fot. Canva Pro

UNIA EUROPEJSKA

Koloseum zabłyśnie kolorami. Na budynku wyświetlone zostaną flagi państw, które 20 lat temu weszły do UE

2024-04-30 8:18

W przeddzień 20. rocznicy wejścia 10 krajów, w tym Polski, do Unii Europejskiej na rzymskim Koloseum zostaną wyświetlone flagi tych państw i UE. Wydarzenie to odbędzie się z inicjatywy przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Włoszech we współpracy z biurem Parlamentu Europejskiego i ambasadami dziesiątki państw.

11 flag na rzymskim Koloseum

Na murze antycznego amfiteatru wyświetlone zostaną we wtorek wieczorem (30.04) flagi Czech, Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier, a także Unii Europejskiej.

20. rocznica rozszerzenia Unii zostanie uczczona w tak sugestywny sposób w Wiecznym Mieście, gdzie 25 marca 1957 roku sześć państw zachodniej Europy: Francja, Republika Federalna Niemiec, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg podpisało Traktaty Rzymskie, które zapoczątkowały integrację europejską.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej

Wejście Polski do Unii Europejskiej poprzedziły kilkunastoletnie starania i negocjacje prowadzone przez kilka rządów, a ostatecznie ogólnopolskie referendum, w którym za wejściem Polski do UE opowiedziała się zdecydowana większość jego uczestników.

Oto dzisiaj marzenia stają się rzeczywistością. Oto dzisiaj Polska wraca do europejskiej rodziny. Polki, Polacy, Europejczycy - witajcie we wspólnej Europie" - tymi słowami zwrócił się tuż po północy 1 maja 2004 r. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski do kilku tysięcy uczestników uroczystości podniesienia flagi Unii Europejskiej, zebranych na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Ten doniosły dla Polski moment poprzedziły trwające 14 lat starania o członkostwo, które rozpoczęły się już w 1989 r. Wniosek o przyjęcie do UE złożył w imieniu Polski w kwietniu 1994 r. premier Waldemar Pawlak, a cztery lata później, za rządów Jerzego Buzka, rozpoczęły się negocjacje w sprawie członkostwa. Zakończył je rząd Leszka Millera w grudniu 2002 roku.

Polacy w referendum zdecydowali o przystąpieniu do UE

W referendum Polacy odpowiadali na pytanie: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?".Za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45% biorących udział w głosowaniu, czyli około 13,5 mln osób. 22,55% było przeciwnych - około 3,9 mln osób. Frekwencja wyniosła 58,85 proc.

1 maja 2004 r., Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej i Wschodniej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne

Sonda
Uważasz, że Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej?
Wyjście Polski z Unii Europejskiej? Politycy komentują