KATAKLIZM

Katastrofa na Filipinach. Lawina błotna zabiła 10 osób, w tym dzieci. Prawie 200 mieszkańców zostało ewakuowanych

2024-01-19 12:28

Osunięcie się ziemi wywołane ulewnymi deszczami pogrzebało dom, zabijając co najmniej 10 osób, w tym pięcioro dzieci – podały w piątek (19.01) władze prowincji Davao de Oro na wyspie Mindanao na południu Filipin. Z powodu powodzi i osunięć ziemi ok. 187 tys. mieszkańców wschodnich regionów wyspy zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Do katastrofy doszło w czwartek rano (18.01) w odległej górskiej wiosce, słynącej z wydobycia złota, położonej w gminie Monkayo w północno-wschodniej części wyspy Mindanao, gdzie ulewne deszcze wywołały w tym tygodniu powodzie i liczne osunięcia ziemi.

Osuwająca się ziemia zabiła rodzinę. Wśród ofiar są dzieci

Ośmioosobowa rodzina, w tym sześcioro dzieci, opuściła centrum ewakuacyjne, w którym przebywała z uwagi na powodzie, i wróciła do domu na spotkanie modlitewne z innymi mieszkańcami wioski.

Modlili się w domu, gdy doszło do osunięcia ziemi" – relacjonuje zdarzenie Ednar Dayanghirang, regionalny szef rządowego Biura Obrony Cywilnej.

W czwartek ratownicy wydobyli z błota siedem ciał, w tym ciała dzieci. Trzy kolejne zostały znalezione w piątek, po tym jak poszukiwania zostały wstrzymane w czwartek po południu ze względu na ryzyko kolejnego osunięcia się ziemi. Dwie osoby odniosły obrażenia, a co najmniej jedna jest uznawana za zaginioną.

Ewakuowano tysiące mieszkańców Filipin Mieszkańcy Filipin 

Około 187 tys. mieszkańców wschodnich regionów wyspy Mindanao zostało zmuszonych do opuszczenia domów z powodu powodzi i osuwisk – podał filipiński portal Rappler za Biurem Obrony Cywilnej.

W piątek ratownicy wznowili wstrzymaną z uwagi na ciągłe ulewne deszcze w połączeniu z silnymi wiatrami akcję ratunkową ok. 300 górników uwięzionych na terenie kopalni w pobliżu miasta Mati nad Zatoką Pujada.

Osuwiska i powodzie są częstym zjawiskiem na Filipinach, archipelagu ponad 7600 wysp, które co roku nawiedza około 20 burz tropikalnych i tajfunów.

Sonda
Obawiasz się skutków zmian klimatycznych?
TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze