Parlament Europejski i pieniądze w tle

i

Autor: Canva Pro

AFERA

Katargate. Śledczy przejęli 280 tys. euro w mieszkaniu syna eurodeputowanej. Afera w PE

2023-08-31 9:00

Belgijscy śledczy znaleźli 280 000 euro w gotówce w mieszkaniu należącym do syna belgijskiej eurodeputowanej Marii Areny. Kobieta powiązana jest z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim, nazywaną też Katargate.

Jak poinformował portal "The Brussels Time": pieniędze zostały zabezpieczone w mieszkaniu 32-letniego Ugo Lemaire'a podczas przeszukania sześciu nieruchomości, powiązanych z Areną. Samo przeszukanie miało miejsce 19. lipca, ale dopiero teraz poinformowano o całej sprawie.

Ciąg dalszy afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim? Pochodzenie pieniędzy nie jest znane

Jak przyznają śledczy: póki co nie wiadomo czy pieniądze pochodzą z działań korupcyjnych i czy mają związek z aferą Katergate. Wiadomo natomiast, że w sprawie już po raz drugi pojawia się nazwisko Lemaire.

Dwa miesiące temu wykryto, że Nicolas Claise, syn sędziego śledczego Michela Claise’a, który wszczął śledztwo w sprawie korupcji w PE, w 2018 roku wraz z Lemairem założył firmę.

Wynikające z tego zarzuty dotyczące konfliktu interesów spowodowały, że Claise wycofał się z prowadzenia sprawy, a jego miejsce zajęła sędzia Aurelie Dejaiffe.

Przypomnijmy: Katergate to słynna już afera polityczna, w trakcie której ujawniono działalność korupcyjną, pranie brudnych pieniedzy i przestępczość zorganizowaną, na które wpływ miały mieć rządy Kataru, Mauretanii i Maroka.

W sprawie zatrzymano niektórych polityków oraz urzędników Parlamentu Europejskiego, a także członków ich rodzin.

Były włoski europoseł przyznał się do korupcji

Maria Arena nie była jeszcze przesłuchiwana w sprawie Katergate, ale jej nazwisko pojawia się w śledztwie z uwagi na to, że jest bliską przyjaciółką europosła Pier Antonia Panzieriego.

To właśnie ujawnione w marcu 2023 roku nagrania Panzeriego wstrząsnęły Parlamentem Europejskim. Ujawniono na nich jak Panzerie przyznaje się do przyjmowania łapówek i mówi o współpracy ze śledczymi federalnymi.

Sama Maria Arena złożyła dymisję ze stanowiska przewodniczącej komisji praw człowieka PE po tym jak wyszło na jaw, że nie zadeklarowała bezpłatnych lotów i pobytu w luksusowym hotelu opłaconym przez rząd Kataru. Jednak swojemu udziałowi w aferze Katergate stanowczo zaprzecza.

Afera korupcyjna Katergate w Parlamencie Europejskim

Afera wybuchła w grudniu 2022 roku po tym jak aresztowana została była wiceprzewodnicząca PE - Eva Kaili. Z ujawnionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki, przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom

Sonda
Dałeś/aś komuś kiedykolwiek łapówkę?
Politycy od Kuchni - Elżbieta Rafalska oprowadza po Europarlamencie