Jak poinformował portal "The Brussels Time": pieniędze zostały zabezpieczone w mieszkaniu 32-letniego Ugo Lemaire'a podczas przeszukania sześciu nieruchomości, powiązanych z Areną. Samo przeszukanie miało miejsce 19. lipca, ale dopiero teraz poinformowano o całej sprawie.
Ciąg dalszy afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim? Pochodzenie pieniędzy nie jest znane
Jak przyznają śledczy: póki co nie wiadomo czy pieniądze pochodzą z działań korupcyjnych i czy mają związek z aferą Katergate. Wiadomo natomiast, że w sprawie już po raz drugi pojawia się nazwisko Lemaire.
Dwa miesiące temu wykryto, że Nicolas Claise, syn sędziego śledczego Michela Claise’a, który wszczął śledztwo w sprawie korupcji w PE, w 2018 roku wraz z Lemairem założył firmę.
Wynikające z tego zarzuty dotyczące konfliktu interesów spowodowały, że Claise wycofał się z prowadzenia sprawy, a jego miejsce zajęła sędzia Aurelie Dejaiffe.
Przypomnijmy: Katergate to słynna już afera polityczna, w trakcie której ujawniono działalność korupcyjną, pranie brudnych pieniedzy i przestępczość zorganizowaną, na które wpływ miały mieć rządy Kataru, Mauretanii i Maroka.
W sprawie zatrzymano niektórych polityków oraz urzędników Parlamentu Europejskiego, a także członków ich rodzin.
Były włoski europoseł przyznał się do korupcji
Maria Arena nie była jeszcze przesłuchiwana w sprawie Katergate, ale jej nazwisko pojawia się w śledztwie z uwagi na to, że jest bliską przyjaciółką europosła Pier Antonia Panzieriego.
To właśnie ujawnione w marcu 2023 roku nagrania Panzeriego wstrząsnęły Parlamentem Europejskim. Ujawniono na nich jak Panzerie przyznaje się do przyjmowania łapówek i mówi o współpracy ze śledczymi federalnymi.
Sama Maria Arena złożyła dymisję ze stanowiska przewodniczącej komisji praw człowieka PE po tym jak wyszło na jaw, że nie zadeklarowała bezpłatnych lotów i pobytu w luksusowym hotelu opłaconym przez rząd Kataru. Jednak swojemu udziałowi w aferze Katergate stanowczo zaprzecza.
Afera korupcyjna Katergate w Parlamencie Europejskim
Afera wybuchła w grudniu 2022 roku po tym jak aresztowana została była wiceprzewodnicząca PE - Eva Kaili. Z ujawnionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki, przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom