Gorzów: szkoła

i

Autor: SG

Jak uczyć dzieci z dysleksją? Kiedy można ją wykryć i czy da się zniwelować? O tym dyskutowano w Gorzowie

2022-06-17 12:11

Szacunki mówią, że w każdej klasie może być kilkoro uczniów z dysleksją. To poważny problem, dlatego nauczyciele powinni wiedzieć jak pracować z takimi uczniami. Lubuski kurator oświaty zorganizował w Gorzowie konferencję na ten temat.

Czym jest dysleksja, jak pracować z takimi uczniami? Tego dowiedzieli się uczestniczy konferencji zorganizowanej przez lubuskie kuratorium oświaty​. Do Gorzowa przyjechali specjaliści z całej Polski. Problem jest spory. Szacuje się, że w każdej klasie może być 2-3 uczniów, którzy mają problemy z czytaniem i pisaniem. Dysleksję można w dużej mierze zniwelować, ale musi ona być wcześnie wykryta.

Ryzyko dysleksji można w zasadzie rozpoznawać wcześnie, czyli już w wieku przedszkolnym. Chociażby u dzieci, które mają opóźniony rozwój mowy. Ważną role odgrywają tu nauczyciele przedszkolni, a jeszcze wcześniej lekarze pediatrzy - mówi prof. Marta Bogdanowicz, założycielka Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Terapia może zająć wiele lat. Specjaliści podkreślają jednak, że osoby z dysleksją nie mają kłopotów intelektualnych. Mogą znakomicie się sprawdzać w różnych dziedzinach życia, nauki i sztuki.

QUIZ. Gry i zabawy z dzieciństwa. Baba Jaga patrzy, czy zdobędziesz minimum 8 punktów!

Pytanie 1 z 10
Na początek - ile dzieci miał ojciec Wirgiliusz?