To fakt: w Niemczech zarobisz więcej
Nie ma co ukrywać, że nawet osoby wykonujące te najniżej opłacane zawody i tak zarobią więcej niż w Polsce. Średnie zarobki za naszą zachodnią granicą wynoszą około 4000 tysięcy euro brutto dla pełnoetatowego pracownika (średnia arytmetyczna), co po przeliczeniu daje około 18 tysięcy złotych (brutto). W Polsce średnia pensja wynosi około 7,5 tysiąca złotych brutto - tak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Pracując za granicą możesz znacząco podnieść status swojego życia. Co więcej, nawet mieszkając tam na stałe żyje się wygodniej i... taniej.
Przykładowo: średnia pensja pracownika produkcji oscyluje w granicach 2000 euro na rękę. Wynajem trzypokojowego mieszkania to koszt nieco ponad 500 euro. Do tego dochodzą opłaty za prąd, telewizję i Internet, które łącznie powinny się zamknąć w okolicy 100 euro. To oznacza, że do dyspozycji pozostaje jakieś 1400 euro. Z tej kwoty oczywiście musisz też zrobić zakupy, ale nawet tutaj nie wygląda to tak źle jak w Polsce. Za pełen koszyk produktów zapłacisz nieco ponad 100 euro (oczywiście wszystko zależy od standardów, w jakich żyjesz - są to uśrednione kwoty). Tym samym, nie tylko nie trzeba odliczać "od pierwszego do pierwszego", ale można też nieco zaoszczędzić.
Przypomnijmy: w tej chwili jeden euro to około 4,48 zł (stan na dzień 14.06.2023).
Wykonując te zawody w Niemczech zarobisz najwięcej!
W Niemczech obowiązuje prosta zasada: im wyższe wykształcenie, tym wyższe zarobki. Dlatego też nie powinien dziwić fakt, że na liście najlepiej płatnych zawodów znajdują się zawody lekarskie.
1. Chirurg - ponad 10 tys. euro na miesiąc
2. Anestezjolog - ponad 9 tys. euro na miesiąc
3. Internista - prawie 9 tys. euro na miesiąc
Na następnych miejscach pod względem wysokości zarobków znajdują się m.in. piloci linii lotniczych, którzy miesięcznie otrzymują wynagrodzenie w wysokości ponad 8,5 tys. euro oraz prawnicy zarabiający zazwyczaj niecałe 8,5 tys. euro. Atrakcyjne pensje otrzymują także np. trenerzy piłkarscy, agenci nieruchomości czy górnicy.
Najgorzej płatne zawody w Niemczech
Niechlubną kategorię zawodów, w których osiąga się najmniejsze zarobki otwierają... fryzjerzy. Na ich konto miesięcznie wpada około 1800 euro. Zaraz za nimi kosmetyczki, zarabiające około 100 euro więcej, a następnie pracownicy kwiaciarni czy cukierni z zarobkami w wysokości nieco ponad 2 tys. euro miesięcznie.
Po stronie najgorzej płatnych zawodów znajdują się też m.in. usługi gastronomiczne, sprzedawcy, kierowcy zawodowi, listonosze, malarze i osoby trudniące się sprzątaniem.