Gorzowskie Spotkania Teatralne

i

Autor: Gorzów / Facebook.com

TEATR

Gorzowskie Spotkania Teatralne 2023 coraz bliżej! Szykują się niezwykłe spektakle. Sprawdź program i bilety

2023-10-02 11:54

To wydarzenie, na które gorzowianie czekają cały rok! Przez sześć dni w teatrze im. Juliusza Osterwy grane będą spektakle z udziałem najlepszych polskich aktorów - znanych nie tylko z desek teatrów, ale także z... telewizji! Na gorzowskiej scenie pojawią się m.in. takie osobistości jak Ewa Błaszczyk, Krystyna Janda, Michał Koterski czy Anna Seniuk. Sprawdź szczegółowy program Gorzowskich Spotkań Teatralnych.

To będzie już 39. edycja jednego z najbardziej popularnych wydarzeń kulturalnych w Gorzowie. Po raz kolejny do miasta zjadą najbardziej znane grupy teatralne z całej Polskie. Gorzowskie Spotkania Teatralne co roku cieszą się ogromną popularnością, a bilety na to wydarzenie znikają w błyskawicznym tempie. Nic dziwnego, w końcu nie co dzień ma się okazję obejrzeć na żywo prawdziwe gwiazdy polskiego kina i teatru. 

Jak zapowiada dyrektor gorzowskiego teatru, Jan Tomaszewicz, tym razem nie zabraknie spektakli komediowych, w których ważne tematy poruszonych zostaną z lekkim "przymrużeniem oka". 

Gorzowskie Spotkania Teatralne. Kiedy się odbędą?

Tegoroczna edycja Gorzowskich Spotkań Teatralnych odbędzie się w dniach od 11 do 17 listopada.

Wszystkie spektakle prezentowane będą w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

Program 39. Gorzowskich Spotkań Teatralnych

11.11.2023 (sobota) godz. 16:00 i 19:00

"Wania, Sonia, Masza i Spike"

Reżyseria: Maciej Kowalewski

Występują: Ewa Błaszczyk, Małgorzata Rożniatowska, Marianna Janczarska, Dorota Landowska, Maciej Kowalewski, Wojciech Zieliński

Wania i jego adoptowana siostra Sonia, rodzeństwo w średnim wieku, dzielą dom po rodzicach w Bucks County w Pensylwanii. W idyllicznej scenerii domu na wzgórzu na tarasie z pięknym widokiem na staw popijają poranną kawę. Mają imiona bohaterów Czechowa nadane przez rodziców – entuzjastów teatru. Wania i Sonia nigdy nie musieli dorosnąć. Opiekowali się teraz już zmarłymi rodzicami, nie mają pracy. Pieniądze zapewnia im ich siostra Masza, słynna aktorka seriali klasy premium, która jest właścicielem domu i płaci rachunki. Wania (który jest gejem) i Sonia (która zawsze przypomina wszystkim, że została adoptowana) spędzają dni, rozpamiętując wszystkie stracone szanse, zastanawiając się, czy gaj dziewięciu wiśni na ich posiadłości to już wiśniowy sad i opłakują swój raczej czeski los w życiu. Jedynym innym mieszkańcem domu jest sprzątaczka Kasandra, która podobnie jak jej imienniczka, ma skłonność do wypowiadania strasznych i absurdalnych proroctw, w które nikt nie wierzy, a które czasami się sprawdzają. Ta „sielanka” zostaje przerwana niespodziewaną wizytą Maszy, niosącą ze sobą falę dramatu, niekończącą się litanię sukcesów i niepewności oraz znacznie młodszego, wspaniałego acz raczej pustego kochanka o imieniu Spike.

Bilety w cenie: 140 zł

12.11.2023 (niedziela) godz. 19.00

"Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków"

Scenariusz i reżyseria: Michał Paszczyk

Występują: Łukasz Konopka, Bogdan Kalus, Wojtek Błach, Alan Andersz, Ula Dębska

Pewien potentat w branży przetwórstwa mięsnego ma pieniądze, jego znajomy reżyser ma ambicje, kilku znanych aktorów akurat nie ma pracy… Co może powstać z tej mieszanki? Superprodukcja „Krzyżacy. Ostatnia krew”. Zanim na planie superprodukcji reżyser krzyknie „akcja!” sporo się dzieje. Najnowszy spektakl Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni to ironiczne spojrzenie na polski przemysł filmowy, pozwalające zobaczyć od zaplecza drogę rodzimych superprodukcji filmowych. Od nietrafionego pomysłu na film, poprzez nieudane castingi, fatalne próby i żałosną reżyserię, aż po festiwal filmowy w Gdyni. Widzowie spektaklu „Superprodukcja, czyli kręcimy Krzyżaków” zobaczą to, co dzieje się, gdy kamery są wyłączone. I dowiedzą się, do czego zdolny jest reżyser, który nie ma żadnych zdolności, jak bardzo aktor da się zaorać, żeby dostać rolę, w jaki sposób ustawić kamery, by na bogato pokazać biedne dekoracje i wreszcie czy na źle nakręconym filmie można dobrze zarobić. Żaden kinowy hit nie ma racji bytu bez rzeszy statystów. W tej roli, nie opuszczając teatralnych foteli, wystąpią widzowie "Superprodukcji".

Bilety w cenie: 150 zł

13.11.2023 (poniedziałek) godz. 17.00 i 20.15

"Pomoc Domowa" 

Reżyseria: Krystyna Janda

Występują: Katarzyna Gniewkowska, Krystyna Janda, Małgorzata Kocik, Krzysztof Dracz, Mirosław Kropielnicki

Farsa! Pyszna! Jedna z najzabawniejszych, które można zobaczyć na polskich scenach. Mąż (Krzysztof Dracz), żona (Katarzyna Gniewkowska), kochanek (Mirosław Kropielnicki), kochanka (Małgorzata Kocik) i zdrady małżeńskie, jak to w farsie. Jedna noc, jedno mieszkanie, dwie sypialnie i… pomoc domowa (Krystyna Janda), kierująca wydarzeniami. Do tego znikający alkohol – whisky, tequila, rum i szampan, potęgujące nieporozumienia, słabości oraz śmieszności ludzkich charakterów. Jednym słowem – zabawa, i o nią tu idzie.

Bilety w cenie: 150 zł

14.11.202 (wtorek) godz. 19.00

"100 minut dla urody"

Reżyseria: Magdalena Smalara

Występują: Katarzyna Dąbrowska/ Monika Węgiel, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Smalara, Izabella Bukowska-Chądzyńska

Zespół w składzie: Urszula Borkowska – piano, Wojciech Gumiński – kontrabas, Marcin Świderski – saksofony, flety

Muzyczny spektakl, pełen humoru i wdzięku, oparty na wierszach noblistki Wisławy Szymborskiej, opowiada o życiu, tęsknotach, dociekaniu Prawdy i Piękna, z właściwą poetce serdeczną ironią. Muzyka Urszuli Borkowskiej rozpisana na aktorski czterogłos wydobywa rytm i rym poezji Szymborskiej i sprzyja uwadze widzów. Izabella Bukowska – Chądzyńska, Katarzyna Dąbrowska/ Monika Węgiel, Joanna Trzepiecińska i reżyserka Magdalena Smalara tworzą idealnie zestrojony kwartet, ale każda z nich ma też partie solowe. Wiersze znane i mniej znane oraz fragmenty „Lektur nadobowiązkowych” składają się na trochę więcej niż 100 minut dla umysłu i serca; tak mało w naszym życiu jest poezji, a przecież tak przyjemnie jest się w niej zanurzyć.

Bilety w cenie: 140 zł

15.11.2023 (środa) godz. 19.00

"Przedstawię Ci tatę" 

Reżyseria: Robert Czechowski

Występują: Ewa Dobrucka, Katarzyna Hołyńska, Marta Frąckowiak, Paweł Wydrzyński, Robert Kuraś

Wyobraź sobie, że Twoja jedyna, ukochana córka przedstawia Ci narzeczonego, o którym wiesz coś, czego ona nie wie (i z czego na pewno nie byłaby zadowolona). Nie możesz jednak ujawnić tej wiedzy, bo wówczas i Twój sekret ujrzałby światło dzienne… Co by się wtedy stało? Warto się nad tym zastanowić, bo nieprawdopodobne zbiegi okoliczności zdarzają się w życiu częściej niż nam się wydaje. W ich wyniku zwyczajne zdarzenia nabierają niezwyczajnego przebiegu. Spektakl „Przedstawię ci tatę” to inteligentna, dynamiczna komedia omyłek - doskonała, by spędzić miły wieczór w teatrze. W zabawny sposób pokazuje tematykę związaną z relacjami międzyludzkimi. Stawia pytanie o naturę kłamstwa, o to czy próbując oszukać innych, nie oszukujemy tak naprawdę samych siebie? W przedstawieniu poznajemy bohaterów, którzy mogliby być naszymi sąsiadami, a ich perypetie w równej mierze bawią, co skłaniają do refleksji. Życie przeniesione na teatralną scenę zyskuje nie tylko głębi, ale też humoru. Przerysowanie i dystans są doskonałym narzędziem do zastanowienia się nad tematem ważnym, choć trudnym.

Bilety w cenie: 80 zł

16.11.2023 (czwartek) godz. 19.00

"Wąsik"

Reżyseria: Jan Jankowski

Obsada: Milena Staszuk, Jan Jankowski, Bartosz Obuchowicz, Jarosław Boberek, Michał Koterski

Wąsik, ach, ten wąsik… Potrafi sporo namieszać! Nie tylko wywoła dodatkowy stres w oczekiwaniu na przyszłego teścia, ale też sprowokuje wiele komicznych sytuacji. A co najważniejsze – pomoże głównemu bohaterowi stać się mężczyzną! Młody, wyjątkowo nieasertywny, bezrobotny mężczyzna przygotowuje się na pierwszą wizytę przyszłego teścia. Narzeczona i bezrobotny kumpel – lokator oraz nadto gadatliwy sprzątacz nie pomagają w tym trudnym dniu. Napięcie rośnie z każdą chwilą! Co gorsza – w krytycznym momencie zawodzi maszynka do golenia, pozostawiając na twarzy bohatera wąsik. Nowy zarost nieoczekiwanie prowokuje przezabawne sytuacje. Ale to nie wszystko! Okazuje się, że wąs pozwala chłopakowi wreszcie zmienić się w mężczyznę, choć nie jest to łatwa droga…

Bilety w cenie: 150 zł

17.11.2023 (piątek) godz. 19.00

"Księga ziół i nie tylko" 

Scenariusz i reżyseria: Anna Seniuk

Monodram powstał z inicjatywy Anny Seniuk i jest w pełni autorską wypowiedzią sceniczną. Swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabiera publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem.

W spektaklu, obok fragmentów z „Księgi ziół” Sándora Máraiego, pojawiają się wiersze Zbigniewa Herberta, Małgorzaty Hillar, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego, które dopełniają tematycznie wątki poruszane przez wykonawczynię. Miłość, zdrowie, spokój, teatr, dobre życie – gdzie szukać odpowiedzi na tak ważkie tematy? Zapraszamy na spektakl-spotkanie, które może w tym pomóc.

Bilety w cenie: 90 zł

Gorzowskie Spotkania Teatralne - bilety i karnety

Sprzedaż biletów na Gorzowskie Spotkania Teatralne ruszy 9. października. Wtedy, od godziny 8:00 będzie je można kupić w kasie teatru. Z kolei dzień później, od 10. października wystartuje sprzedaż online. Z uwagi na to, że bilety rozchodzą się naprawdę szybko lepiej nie czekać z ich kupnem do ostatniej chwili.

W tym roku istnieje także możliwość kupna karnetu na wszystkie spektakle, w cenie 840 zł.

Znane i lubiane wiersze dla dzieci. Jak dobrze je pamiętasz? Quiz

Pytanie 1 z 10
Ile rogów miała chusteczka haftowana?
Chusteczka haftowana
Barbara Kurdej-Szatan o swoich teatralnych rolach