Gorzów miasto

i

Autor: Canva.com

miasto

Gorzów znalazł się w niechlubnym rankingu. To kierowcom powinno dać do myślenia

2023-09-04 11:19

W zeszłym roku w Gorzowie Wielkopolskim zarejestrowano 1703 zdarzenia drogowe. To oznacza, że na każde 1000 mieszkańców miasta przypadało 12,2 takie przypadki. Głównym powodem tych incydentów było nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu. Więcej szczegółów poniżej.

Gorzów Wielkopolski, podobnie jak Ostrów Wielkopolski i Sosnowiec, znajduje się na średnim poziomie w porównaniu do całego kraju. Te miasta zajmują 39. miejsce w zestawieniu 84 miast pod względem liczby wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców. Wyższy wskaźnik występowania wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców odnotowano między innymi w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Zielonej Górze, Szczecinie, Kielcach i Katowicach.

Eksperci z rankomat.pl sporządzili ranking 84 największych miast w Polsce, porównując liczbę kolizji i wypadków przypadających na 1000 mieszkańców. Gorzów Wielkopolski znalazł się na 39. miejscu w tym zestawieniu. Warto zaznaczyć, że w badanym okresie był to najlepszy wynik wśród wszystkich miast województwa lubuskiego, które zostały uwzględnione w rankingu. Zielona Góra, znajdująca się w tym samym regionie, miała gorszy wynik i zajęła 17. miejsce w tabeli. Dane do opracowania tego zestawienia pochodziły z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.

W 2022 roku w Gorzowie Wielkopolskim miało miejsce 1703 kolizji i wypadków, które spowodowały śmierć 3 osób, a 36 zostało rannych. W rezultacie miasto wojewody lubuskiego zajęło 39. miejsce na liście 84 największych miast w Polsce, które zostały uszeregowane pod względem liczby zdarzeń drogowych przypadających na 1000 mieszkańców.

Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń w Gorzowie Wielkopolskim było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, co stanowiło 20,6% wszystkich zdarzeń w mieście, czyli 351 przypadków. Najbardziej niebezpiecznym miejscem okazała się ul. Franciszka Walczaka, gdzie odnotowano 116 kolizji i wypadków.

W Gorzowie Wielkopolskim odnotowano jedynie trzy kolizje i wypadki drogowe więcej niż w Zielonej Górze. Jednakże, po uwzględnieniu liczby mieszkańców, pierwsze z tych miast uplasowało się na lepszej, bo 39. pozycji w rankingu, gdzie przypadało 12,2 zdarzenia na 1000 mieszkańców. Zielona Góra, drugie spośród wymienionych miast województwa lubuskiego, zajęła 17. miejsce, z wynikiem 14,6 zdarzeń na 1000 mieszkańców, według rankingu na stronie rankomat.pl.

Statystyki dotyczące kolizji i wypadków drogowych mają wpływ na koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC dla mieszkańców danego miasta, ale nie są jedynym decydującym czynnikiem. W roku 2022, w Gorzowie Wielkopolskim, średnia składka OC wyniosła 549 zł, co było o 8,7% wyższe od średniej krajowej, która wynosiła 505 zł. W województwie lubuskim, mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego płacili więcej za obowiązkową polisę komunikacyjną niż kierowcy z Zielonej Góry, gdzie średnia składka wynosiła 508 zł.

Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klienta – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Jednym z najbardziej zakorkowanych miejsc w Gorzowie jest ul. Słowiańska, gdzie trwa budowa ronda. Jak wygląda postęp prac? Zobaczcie na te zdjęcia!

Okazuje się, że Gorzów Wielkopolski wypadł korzystnie w porównaniu do danych dotyczących kolizji i wypadków w całym województwie lubuskim. Na 1000 mieszkańców województwa lubuskiego przypadało 16,5 zdarzeń, podczas gdy w Gorzowie Wielkopolskim ten współczynnik był niższy i wynosił 12,2.

Zestawienie najbardziej kolizyjnych i wypadkowych regionów Polski pokazuje, że województwo śląskie osiągnęło najlepszy wynik. Najgorsze wyniki odnotowano w województwach: świętokrzyskim (21,5 zdarzeń na 1000 mieszkańców), opolskim (19,5), kujawsko-pomorskim i lubelskim (19,2).

Jeśli chodzi o całkowitą liczbę kolizji i wypadków drogowych, to najgorzej wypadło województwo mazowieckie, gdzie w 2022 roku zarejestrowano 58388 zdarzeń, w wyniku których zginęło 289 osób, a 3398 osób zostało rannych.

Gigantyczne korki w Śródmieściu. Totalny paraliż w związku ze zgromadzeniem publicznym
Sonda
Czy prowadzone w Gorzowie inwestycje drogowe mocno utrudniają ci poruszanie się po mieście?