Gorzów: Stilon

i

Autor: SG Jeden z budynków wpisanych do rejestru zabytków.

Gorzów: Zabytkowy Stilon, czyli pofabryczne budynki objęte opieką konserwatora

2020-08-03 14:41

Konserwator zabytków objął opieką 7 budynków dawnego Stilonu. Chodzi o obiekty przy ul. Walczaka. To dawny budynek dyrekcji, remiza, budynek bramy z portiernią, warsztaty oraz garaż.

Budynki dawnego Stilonu pod ochroną... konserwatora zabytków. Opieką objęto siedem nieruchomości przy ulicy Walczaka, w których w latach 40 XX wieku produkowano włókna syntetyczne. To dawny budynek dyrekcji, remiza, budynek bramy z portiernią, warsztaty oraz garaż.

Teraz bez zgody konserwatora nie będzie można m.in. wprowadzać jakichkolwiek zmian w budynkach czy ich elewacji. Nie będą się mogły na nich pojawiać nowe tablice czy reklamy. Decyzja o wpisie do rejestru zabytków podjęta została po tym jak w 2017 roku zaczęto rozbierać budynek Folii. Obiektu nie udało się uratować. Przed rozbiórką uchroniono wtedy remizę z charakterystyczną wieżą z zegarem.

Gorzów: Stilon

i

Autor: SG Budynek remizy objety jest juz opieką konserwatora zabytków

Konserwator zabytków chce, aby pod jego opiekę trafiły także inne budynki po dawnym Stilonie.

Przypomnijmy: produkcję włókien chemicznych w kompleksie przy ulicy Walczaka rozpoczęto jeszcze w czasie II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu powstał tam największy w mieście zakład zatrudniający ponad 10 tysięcy osób. Obecnie w halach funkcjonuje kilkanaście mniejszych firm.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra