Gorzów: Muzeum Lubuskie

i

Autor: kb

Gorzów : Odtworzyli czaszkę Stefanii

2021-11-05 16:22

Czaszka Stefanii odtworzona - to wynik pracy naukowców, którzy spotkali się w Gorzowie by m.in. na poważnie porozmawiać o prehistorycznym nosorożcu, który jest maskotką miasta.

Szczątki zwierza sprzed 120 tysięcy lat odkryte podczas prac przy S3, były jednym z tematów konferencji, która odbyła się w muzeum. Mówi profesor Krzysztof Stefaniak:

Najważniejsza rzecz, która się możemy pochwalić, to odtworzenie czaszki. Udało się poskładać te puzzle, bo jak pewnie państwo pamiętacie, czaszka uległa zniszczeniu w trakcie korazji osadów.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 05.11.2021

Naukowcy z całej Polski rozmawiali także m.in. o zmianach klimatycznych. Prace koordynował Uniwersytet Wrocławski. W czwartek uczeni pracowali w centrum kultury i rekreacji w Santoku, a w piątek w Muzeum Lubuskim w Gorzowie przy Warszawskiej.

Przypomnijmy, że świetnie zachowany szkielet Stephanorhinusa odnaleziony został pięć lat temu na wysokości węzła S3 Gorzów Zachód. Od tego czasu nosorożec, pieszczotliwie nazywany Stefanią, stal się nieformalną maskotką miasta. Mural jej poświęcony możemy podziwiać na jednym z budynków przy ulicy Chrobrego, gorzowski Teatr wystawił sztukę "Nosorożek". Okazjonalnie kobiety rodzące na gorzowskiej porodówce otrzymują od miasta maskotkę nosorożca.

QUIZ: Co pamiętasz z Mickiewicza? 10/10 zdobędzie tylko prymus

Pytanie 1 z 10
”Reduta Ordona”: