Gorzów

i

Autor: Canva Pro

MIASTO

Czy Gorzów zostanie Wielkopolski? Do prezydenta miasta trafił już wniosek o konsultacje w sprawie zmiany nazwy miasta

2023-11-26 15:30

Jak bumerang wraca sprawa drugiego członu w nazwie miasta. Tym razem grupa kilkudziesięciu gorzowian przygotowała wniosek o przeprowadzenie konsultacji dotyczących zmiany nazwy miasta, a dokładniej usunięcia z niej części "Wielkopolski". Wniosek trafił już do prezydenta Gorzowa, Jacka Wójcickiego.

Nazwa miasta od lat budzi spore kontrowersje i to nie pierwszy raz, gdy mieszkańcy proponują jej zmianę. Gorzów, mimo że jest Wielkopolski, to nigdy w Wielkopolsce nie leżał ani nie ma z nią nic wspólnego. Dlatego też wielu mieszkańców wolałoby usunąć drugi człon z nazwy. Czy tak się stanie? Najpierw przeprowadzone zostaną konsultacje w tej sprawie.

Gorzowianie z wnioskiem do prezydenta. Chcą zmienić nazwę miasta

Grupa złożona z 58 osób osób (na czele z Jerzym Korolewiczem - prezesem Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej) przygotowała wniosek, w którym domaga się przeprowadzenia konsultacji społecznych, w których każdy mieszkaniec mógłby określić swoje stanowisko na temat nazwy miasta: czy zostawić Gorzów Wielkopolski czy też usunąć "Wielkopolski" z nazwy?

Wniosek został już przekazany prezydentowi Gorzowa. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie to konsultacje mogłyby się rozpocząć 16. listopada. Zgodnie z założeniem miałyby potrwać trzy dni, do 19. listopada.

Komitet, który wyszedł z tą inicjatywą składa się ze znanych w Gorzowie osób, prężnie działających na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowanych w życie publiczne. Dlatego też tym razem inicjatywa ma duże szanse powodzenia. Ostatecznie jednak wszystko zależy od decyzji mieszkańców.

Czy zmiana nazwy miasta jest możliwa? Wiemy kiedy Gorzów może przestać być "Wielkopolski"

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i większość mieszkańców opowie się za usunięciem członu "Wielkopolski" wówczas pomysłodawcy będą musieli dopełnić wszelkich formalności, takich jak m.in. złożenie wniosku do odpowiedniego ministerstwa.

Jeśli komitetowi inicjatywy zmiany nazwy miasta udałoby się złożyć wszystkie niezbędne dokumenty do marca 2024 roku wówczas Gorzów mógłby przestać być Wielkopolski już od stycznia 2025 roku.

Gorzów nie będzie Wielkopolski i... może przestać należeć do województwa Lubuskiego! Jest propozycja nowego podziału administracyjnego Polski

Sonda
Uważasz, że nazwa miasta powinna zostać zmieniona?
Gorzów ma swojego Neptuna. Zamiast trójzębu... hulajnoga