Gorzów

i

Autor: Bartłomiej Nowosielski / Gorzów Facebook.com

MIASTO

Gorzów na szarym końcu wśród najbardziej zielonych miast w Polsce. Jedno z ostatnich miejsc w rankingu

2024-06-06 14:26

Z okazji Światowego Dnia Środowiska portal GetHome.pl sprawdził, jak wygląda poziom zalesienia w poszczególnych miastach wojewódzkich. W rankingu uwzględniono zarówno tereny leśne, jak i grunty zadrzewione oraz zakrzewione. Jak się okazuje, najlepiej w zestawieniu wypadło jedno z miast w województwie lubuskim. Niestety, nie jest to Gorzów.

Dlaczego zieleń jest nam potrzebna do życia?

Jak zaznaczają twórcy zestawienia: zieleń ma ogromny wpływ na jakoś życia mieszkańców. Powszechnie wiadomo, że drzewa pełnią nieocenioną rolę w produkcji tlenu, ale to niejedyna korzyść z ich posiadania. Im więcej drzew tym niższa temperatura otoczenia, ponieważ chronią one przez upalnym i natarczywym słońcem. Stanowią też swego rodzaju bufor w przypadku podtopień i ulewnych deszczy.

Zieleń w miastach ma olbrzymi wpływ na jakość życia mieszkańców, bo nie tylko redukuje zanieczyszczenie powietrza, ale również spowalnia spływ wody opadowej. Ponadto tereny zielone w miastach sprzyjają uprawianiu sportu i rekreacji mieszkańców – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

W tej chwili zieleń nie pełni już wyłącznie funkcji dekoracyjnej, ale jest ważnym elementem infrastruktury, pozwalającym zaadaptować się do postępujących zmian klimatu. Nie da się ukryć, że zieleń przyciąga też przedsiębiorców i inwestorów, a mieszkania z widokiem na park czy las cieszą się największym powodzeniem.

Ranking najbardziej zalesionych miast w Polsce

W rankingu przygotowanym przez portal GetHome.pl uwzględniono największe polskie miasta, w tym miasta wojewódzkie. Jak się okazuje, najlepiej sytuacja wygląda w... Zielonej Górze. To właśnie ta stolica województwa lubuskiego została uznana za najbardziej zalesione miasto. Tutaj tereny leśne zajmują aż 55% obszaru! Na drugim miejscu znalazły się Katowice z wynikiem 43%, a na trzecim Bydgoszcz z wynikiem 30%.

A gdzie znalazł się Gorzów Wielkopolski? Niestety, nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców, bo uplasował się na szarym końcu, dokładnie na przedostatnim miejscu. Tutaj poziom zalesienia wynosi jedynie 5%. Gorzej jest tylko w Rzeszowie, gdzie wskaźnik ten wynosi 3%.

 1. Zielona Góra
 2. Katowice
 3. Bydgoszcz
 4. Toruń
 5. Olsztyn
 6. Kielce
 7. Szczecin
 8. Gdańsk
 9. Białystok
 10. Warszawa
 11. Poznań
 12. Lublin
 13. Opole
 14. Łódź
 15. Wrocław
 16. Kraków
 17. Gorzów Wielkopolski
 18. Rzeszów

Zobacz też: Najlepsze osiedla do życia w Gorzowie

Sonda
Uważasz, że w Gorzowie brakuje zieleni?
Przełomowe zmiany w centrum Warszawy. Zamiast betonu nowa zieleń