Dlaczego zieleń jest nam potrzebna do życia?
Jak zaznaczają twórcy zestawienia: zieleń ma ogromny wpływ na jakoś życia mieszkańców. Powszechnie wiadomo, że drzewa pełnią nieocenioną rolę w produkcji tlenu, ale to niejedyna korzyść z ich posiadania. Im więcej drzew tym niższa temperatura otoczenia, ponieważ chronią one przez upalnym i natarczywym słońcem. Stanowią też swego rodzaju bufor w przypadku podtopień i ulewnych deszczy.
Zieleń w miastach ma olbrzymi wpływ na jakość życia mieszkańców, bo nie tylko redukuje zanieczyszczenie powietrza, ale również spowalnia spływ wody opadowej. Ponadto tereny zielone w miastach sprzyjają uprawianiu sportu i rekreacji mieszkańców – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
W tej chwili zieleń nie pełni już wyłącznie funkcji dekoracyjnej, ale jest ważnym elementem infrastruktury, pozwalającym zaadaptować się do postępujących zmian klimatu. Nie da się ukryć, że zieleń przyciąga też przedsiębiorców i inwestorów, a mieszkania z widokiem na park czy las cieszą się największym powodzeniem.
Ranking najbardziej zalesionych miast w Polsce
W rankingu przygotowanym przez portal GetHome.pl uwzględniono największe polskie miasta, w tym miasta wojewódzkie. Jak się okazuje, najlepiej sytuacja wygląda w... Zielonej Górze. To właśnie ta stolica województwa lubuskiego została uznana za najbardziej zalesione miasto. Tutaj tereny leśne zajmują aż 55% obszaru! Na drugim miejscu znalazły się Katowice z wynikiem 43%, a na trzecim Bydgoszcz z wynikiem 30%.
A gdzie znalazł się Gorzów Wielkopolski? Niestety, nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców, bo uplasował się na szarym końcu, dokładnie na przedostatnim miejscu. Tutaj poziom zalesienia wynosi jedynie 5%. Gorzej jest tylko w Rzeszowie, gdzie wskaźnik ten wynosi 3%.
- Zielona Góra
- Katowice
- Bydgoszcz
- Toruń
- Olsztyn
- Kielce
- Szczecin
- Gdańsk
- Białystok
- Warszawa
- Poznań
- Lublin
- Opole
- Łódź
- Wrocław
- Kraków
- Gorzów Wielkopolski
- Rzeszów