Gorzów: mury Spichrzowa

i

Autor: SG Co odkryją archeolodzy przy ul. Spichrzowej?

Gorzów: Mury obronne, furta wodna, a może wieża więzienna. Co odkryto na ul. Spichrzowej?

2020-07-20 16:35

W ciągu najbliższych kilku dni przy ul. Spichrzowej rozpoczną się wykopki... archeologiczne. Odkryto tam średniowieczne mury obronne. A być może pozostałości wieży więziennej. Archeolodzy zamierzają tam pracować do końca sierpnia.

Średniowieczne mury obronne, a może wieża więzienna? Wracamy do tematu znaleziska przy ul. Spichrzowej. W ubiegłym tygodniu, podczas przebudowy ulicy odkryto fragmenty kamiennego muru. Stanisław Sinkowski archeolog z gorzowskiego muzeum, wyjaśnia, że to prawdopodobnie pozostałość XIX-wiecznej budowli, ale mogła ona powstać na średniowiecznej budowli. Sinkowski uważa, że to fragment murów obronnych. Odkryto również fragment budowli z cegły gotyckiej. Co tam mogło być? Furta wodna, czyli niewielkie przejście dla ludności, albo wieża więzienna. Odpowiedź mają przynieść dokładne badania. Te powinny ruszyć w ciągu kilku dni. Archeolodzy do zbadania mają 30 metrowy odcinek, łącznie ponad 100 m kw. Na jak długo wstrzyma to remont Spichrzowej?

- Chcemy się z tym uporać do końca sierpnia – mówi Stanisław Sinkowski. - Zdajemy sobie sprawę, że musimy uwzględnić nie tylko nasz aspekt archeologiczny, ale też pewne przesłanki związane z realizacją inwestycji. Mam nadzieję, że będą ciekawe wyniki, wszystko na to wskazuje i przynajmniej w znacznym stopniu nie ucierpi na tym realizacja inwestycji.

Gorzów: mury Spichrzowa

i

Autor: SG Przebudowa Spichrzowej będzie wstrzymana do końca sierpnia.

Przypomnijmy: remont ul. Spichrzowej rozpoczął się 13 maja i ma potrwać do października. Pierwszy etap obejmuje odcinek od Składowej do Chrobrego. Koszt inwestycji to 5,5 miliona złotych.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra