Gorzów: in vitro

i

Autor: Elena Έλενα Kontogianni Κοντογιάννη from Pixabay Zapłodnieni pozaustrojowe to dla wielu par jedyna szansa na potomstwo.

Gorzów: Co z miejskim programem in vitro?

2020-11-26 15:04

Urzędnicy od 3 lat pracują nad wdrożeniem miejskiego programu in vitro. Końca tych starań nie widać. Tymczasem z problemem niepłodności zmaga się kilkuset mieszkańców. Skala zjawiska się zwiększa. Na podstawie danych NFZ szacuje się, że może to dotyczyć nawet 15 proc. par.

Miejski program in vitro to in vitro-ściema? Tak sugerują radni, którzy na ostatniej sesji o to pytali. Urzędnicy pracują nad nim już trzeci rok. Zbierane są dane na temat liczby gorzowian korzystających z pomocy klinik leczących niepłodność. Na tę chwilę informacje spłynęły z 5 podmiotów. Miesiąc temu dane z jednej z klinik przywiózł radny Paweł Wilczewski.

Dowiedzieliśmy się, że 300 par, czyli 600 gorzowian zmaga się z problem niepłodności. Zweryfikowanych osób. Dodajmy, że dane te pochodzą z zaledwie 5 podmiotów – mówi radny

Zdaniem Pawła Wilczewskiego liczba mieszkańców realnie zmagająca się z tym problemem może być kilka razy większa. O skali zjawiska świadczyć może zainteresowanie wojewódzkim programem in vitro. Urząd marszałkowski przeznaczył na to w tym roku 500 tys. zł. Środki skończyły się po 4 miesiącach. Urzędnicy zapewniają, że pracują nad miejskim programem, ale teraz priorytetem są seniorzy.

My jesteśmy na etapie poprawiania tego programu zgodnie z otrzymanymi danymi. Jednakże w ostatnim czasie wszedł program „Wspieraj seniora” i całe siły wydziału zostały rzucone na realizację tego programu - mówi Eliza Rudnicka, dyrektor wydziału spraw społecznych.

Radny Robert Surowiec uważa, że działanie miasta w tym zakresie jest niepoważne. Przypomina, że środki na miejski program in vitro były zapisane w budżetach miasta z dwóch ostatnich lat, za każdym razem były zdejmowane. W projekcie budżetu na rok przyszły nie ma zapisanych pieniędzy na miejski program in vitro.

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?