karp

i

Autor: Jadwiga Kozioł

Gdzie w Gorzowie kupić karpia w 2022 roku? Jaka cena?

W tym roku ceny karpia mogą zaskoczyć. Pod koniec 2021 roku, kilogram świątecznego karpia w Gorzowie mogliśmy kupić za 28 złotych. Teraz kosztuje o wiele więcej, a to nie koniec podwyżek.

Gdzie w Gorzowie 2022 kupimy karpia? Lista punktów sprzedaży

Przed nami początek grudnia, a to idealny czas na kupno, obrobienie i mrożenie karpia przed wigilią. Oczywiście, są też osoby, które lubią przygotowywać rybę na świeżo, ale wtedy muszą wiedzieć, że przed samą wigilią ciężko ją kupić. Sprawdziliśmy, gdzie na początku grudnia można zakupić tę rybę.

Ceny karpia w Gorzowie 2022. Ile kosztuje karp w Gorzowie 2022?

Ceny względem zeszłego roku oczywiście są większe. Szacuje się, że im bliżej świąt, tym ryba będzie coraz droższa, dlatego lepiej zrobić zapas wcześniej, bo później będzie można się zdziwić.

- W ubiegłym roku kilogram karpia przed świętami kosztował 28 złotych, w tym roku jest wyraźniej drożej, a przed świętami karp jeszcze podrożeje o kilka złotych. W tym roku ryb jest mniej, bo mniej było narybku - mówi hodowca z Kłodawy, który sprzedaje karpie na "ryneczku Jerzego" w Gorzowie

Karp w Gorzowie 2022. Gdzie kupić?

Jak na razie, lista jest dość krótka, ale będziemy ją aktualizować. Mieszkańcy już teraz szukają karpia i jest kilka miejsc, w których można go zakupić.

  • "Ryneczek Jerzego" przy NoVa Park 30-35 zł/kg.;
  • Gorzowska Giełda - 30-40 zł/kg.;
  • "Azyl" Mironice - ok. 30 zł/kg.

Cena karpia 2022. Wytyczne dotyczące sprzedaży

- Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tej gromady kręgowców. Zgodnie z raportem EFSA do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna - czytamy w zaleceniach Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie uśmiercania ryb.

- W przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta końcowego powinno zawierać wodę - podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Sonda
Kupujesz żywego karpia na wigilię?