Dziecko w aucie

i

Autor: rhonda_jenkins / www.pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Fotelik samochodowy dla 17-latka? Sprawdź jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie. Musisz to wiedzieć zanim ruszysz na wakacje!

2023-06-19 12:41

W trakcie wakacyjnych podóży, gdy na drogach jest wzmożony ruch, zdarza się, że mimo przepisowej i bezpiecznej jazdy dochodzi do wypadku. Dlatego wyruszając w drogę z dzieckiem koniecznie należy zadbać o to, by było ono odpowiednio przypięte pasami tak, aby w razie zderzenia nie odniosło poważnych obrażeń. Ale jak to zrobić prawidłowo? Podpowiadamy!

Dlaczego dziecko musi podróżować w foteliku?

Odpowiednie przewożenie dziecka w aucie to nie wymysł, tylko realne względy bezpieczeństwa! Podczas gwałtownego hamowania czy innego, niebezpiecznego manewru dziecko jest całkowicie bezbronne.

Wystarczy obejrzeć w Internecie film z testów zderzeniowych z udziałem manekinów - dzieci: nieprzypięte pasami i niezabezpieczone fotelikiem przy hamowaniu ulegają zmiażdżeniu. Dobrze dobrany fotelik to absolutna konieczność - tak przy wożeniu dziecka we własnym, jak i w cudzym samochodzie, np. w taksówce" informują policjanci.

Dlatego też wyruszając w drogę koniecznie zainwestuj w dobrej jakości fotelik, który w momencie uderzenia przytrzyma dziecko na miejscu zapobiegając tragedii. Pamiętaj, że fotelik musi być dobrany do wieku i rozmiaru dziecka.

Gdzie umieścić fotelik dla dziecka?

Najbezpieczniej jest przewozić dziecko na środkowym siedzeniu tylnej kanapy jeśli jest ono wyposażone w system ISOFIX (pozwalający na najbezpieczniejsze zamontowanie fotelika) lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

W drugiej kolejności wybieramy miejsce z tyłu za pasażerem, a dopiero później za kierowcą, ponieważ to miejsce uznawane jest za mniej bezpieczne. Na samym końcu, w ostateczności możemy się zdecydować na ułożenie fotelika na przednim siedzeniu, ponieważ przepisy dopuszczają taką możliwość, ale specjaliści radzą, by tego nie robić.

Nawet jeśli kierowca jest jedyną dorosłą osobą na pokładzie samochodu, nawet jeśli umieszczenie fotelika na tylnej kanapie uniemożliwia kontakt wzrokowy z dzieckiem, bezpieczniej dla malucha będzie jechać z tyłu" przyznają policjanci.

Z przodu można ulokować dziecko pod warunkiem, że nie ma tam poduszki powietrznej lub gdy mamy pewność, że została ona wyłączona.Fotelik najlepiej jest zamontować tyłem do kierunku jazdy i w takiej pozycji przewozić malucha tak długo jak tylko się da.

Fotelik dla 17-latka? Do jakiego wieku trzeba podróżować w foteliku?

Zgodnie ustawą Prawo o Ruchu Drogowym nawet 17-latkowie powinni podróżować na foteliku bezpieczeństwa jeśli ich wzrost nie przekracza 1,5 metra.

Kiedyś takie wytyczne dotyczyły jedynie dzieci do 12 roku życia, ale ta dolna granica została wzniesiona i jeśli ktoś ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu to powinien jeździć na foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym aż do osiągnięcia pełnoletności.

Kto nie musi podróżować w foteliku?

* Dziecko, które ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu i ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia (uwaga! Dziecko może siedzieć tylko na tylnym fotelu i musi być zapięte w pasy bezpieczeństwa);

* Rodzic lub opiekun dziecka posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika;

* Przewozimy trójkę dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości zamontowania z tyłu trzech fotelików. Uwaga! Trzecie dziecko może siedzieć z tyłu, pomiędzy fotelikami, ale powinno mieć przynajmniej 3 lata i być przypięte pasami. Pamiętaj! Takie rozwiązanie, chociaż dopuszczone warunkowo, jest bardzo niebezpieczne dla trzeciego dziecka. Podczas wypadku może wyślizgnąć się z pasów i doznać poważnych obrażeń. Znacznie lepszą i bezpieczniejszą metodą będzie zamocowanie trzeciego fotelika na przednim siedzeniu w samochodzie.

* obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy także przejazdu taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Sonda
Czy często zdarza CI się łamać przepisy ruchu drogowego?
Bezpieczne dziecko w aucie