Pianista

i

Autor: "Pianista" (2002) reż. Roman Polański / kadr z filmu

FILMY

Filmy o getcie warszawskim i sytuacji żydów w czasie II wojny światowej

2023-04-19 10:23

19. kwietnia obchodzona jest rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji sprawdziliśmy jakie filmy nawiązują do życia w getcie i okresu wojennego. Jeśli nie macie planów na dzisiejsze popołudnie warto sięgnąć po te tytuły i dowiedzieć się więcej o historii.

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19. kwietnia 1943 roku i trwało do 16. maja 1943 roku. Uznawane jest za jedno z największych bojowych wystąpień Żydów przeciwko Niemcom w trakcie II wojny światowej.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania. Z tej okazji wiele osób przypina sobie żółtego żonkila symbolizującego pamięć i solidarność z poległymi. To też dobra okazja do tego, żeby popołudnie lub wieczór spędzić przy dobrym filmie mówiącym właśnie o tamtym okresie. O historii trzeba bowiem pamiętać, niezależnie od tego jaka by ona nie była.

Filmy o o wojnie i życiu w getcie warszawskim

Stworzyliśmy zestawienie najlepszych filmów, zarówno polskich jak i zagranicznych, które przybliżą Wam nieco warunki życia w getcie oraz sytuację żydów w czasie II wojny Światowej.

1. "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Wymieniając filmy nawiązujące do getta warszawskiego nie sposób nie wspomnieć o klasyce kina. To przejmująca i poruszająca ekranizacja wspomnień Władysława Szpilmana - światowej sławy polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia, który stara się przeżyć w warszawskim getcie. To klasyka kina, którą powinien zobaczyć każdy!

2. "Lista Schindlera" - ta czarno-biała produkcja opowiada nie tylko o dramatychnej sytuacji żydów, ale pokazuje także drugą stronę - osoby, które za wszelką cenę, nie licząc się z konsekwencjami chciały nieść im pomoc. "Lista Schindlera" to oparta na faktach historia niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera, który w czasie II wojny światowej uratował przed wywózką do obozów koncentracyjnych ponad tysiąc żydów.

3. "Azyl" - to kolejna oparta na faktach poruszająca historia, w której główną rolę odgrywają państwo Żabińscy, opiekunowie warszawskiego ZOO. Po wybuchu wojny próbują oni ocalić setki ludzi i zwierząt przed brutalnym, niemieckim oprawcą.

4. "Powstanie" ("Uprising") - amerykańska produkcja opowiadająca o getcie warszawskim, a dokładniej o samym wybuchu powstania, którego rocznicę obchodzimy 19. kwietnia. To wyjątkowy obraz walk jakie toczyły się na ulicach Warszawy, poświęcenia i niezłomnej wiary w odzyskanie wolności.

5. "Marek Edelman... i była miłość w getcie" - niezwykła produkcja pokazująca, że nawet w najtrudniejszych czasach jest coś czego żaden oprawca nigdy nie zniszczy. To miłość, o której w wyjątkowy sposób opowiada Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim.

6. "Kto napisze naszą historię?" - to fabularyzowany film dokumentalny przedstawiający historię Emanuela Ringelbluma, założyciela podziemnej organizacji, w skład której wchodziło kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy. Ich zadaniem było gromadzenie materiałów dokumentujących życie w warszawskim getcie. Niejednokrotnie narażali życie, by zdobyć dokumenty mówiące o tym jak to wszystko wyglądało naprawdę.

Sonda
Lubisz filmy historyczne?
Wybucha III WOJNA ŚWIATOWA. Bronisz ojczyzny, czy uciekasz? | Komentery