Emerytura senior oszczędzanie

i

Autor: Canva Pro

SENIORZY

Emerytura zależna od długości życia? Niemcy proponują zmiany w systemie emerytalnym

2024-01-17 10:38

W niemieckim parlamencie pojawił się pomysł nowego rozliczania systemu emerytalnego. Zgodnie z nim możliwość odejścia na emeryturę uzależniona by była od średniej długości życia: jeśli podnosiłaby się średnia długość życia, podnosiłby się również wiek emerytalny. Projekt ten popierają analitycy z prestiżowego instytutu badawczego w Monachium.

Dłuższe życie, późniejsza emerytura. Zmiany z systemie emerytalnym w Niemczech

Projekt zmian przedstawiony został jeszcze pod koniec grudnia 2022 roku przez CDU/CSU (frakcja w niemieckim parlamencie). Zakłada on powiązanie wieku emerytalnego ze średnią długością życia obywateli. Zgodnie z założeniami: zwiększenie średniej długości życia o rok skutkowałoby wydłużeniem wieku emerytalnego o 1 miesiąc.

Wszystko po to, by utrzymać rozsądne proporcje miedzy osobami pracującymi a emerytami, a tym samym utrzymać gospodarkę na stabilnym poziomie. W Niemczech, podobnie zresztą jak w wielu innych krajach, rośnie liczba emerytów a maleje liczba osób w wieku produkcyjnym.

Eksperci popierają projekt zmian

Jak podaje niemiecka stacja "Deutsche Welle" - analitycy z uniwersytetu Ifo z Monachium poparli proponowane zmiany. Dodatkowo proponują też, by wysokość rent i emerytur była powiązana ze stopą inflacji - w tej chwili zależna jest od wzrostu płac. Jak wskazują specjaliści: mogłoby to spowolnić wzrost wydatków emerytalnych.

Podobne rozwiązania działają między innymi w Holandii, Finlandii czy Szwecji. W Holandii zwiększenie średniej długości życia o trzy lata oznacza, że obywatele muszą pracować dwa lata dłużej zanim przejdą na emeryturę.

Niegdyś wystąpił w tej popularnej reklamie. Teraz jest wielką gwiazdą!

Sonda
Uważasz, że podobny system sprawdziłby się w Polsce?
Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym na emeryturze będzie ci lżej