Dziury w drodze

i

Autor: Canva Pro

KOMUNIKACJA

Dziurawa nawierzchnia. Uszkodziłeś auto na dziurze w drodze? Sprawdź co robić i gdzie się zgłosić

2024-04-27 15:22

Dziury, zapadliska i rowy to codzienność polskich kierowców. Wiele dróg jest w fatalnym stanie, a jazda po nich grozi poważnym uszkodzeniem auta. Co jeśli już do tego doszło? Jak się zachować w przypadku uszkodzenia samochodu na dziurze w drodze? Ekspert podpowiada.

Dziurawe nawierzchnie dróg nie są nadzwyczajnym widokiem i wielu kierowców przywykło już do tego, by w niektórych miejscach zwolnić, zachować szczególną ostrożność lub omijać głębokie wyboiska. Bo dziurawe drogi nie tylko znacząco wpływają na komfort jazdy, ale mogą się też wiązać z poważnymi konsekwencjami... finansowymi. W końcu o uszkodzenia samochodu w takich warunkach naprawdę nietrudno. Jak się wtedy zachować? Gdzie zadzwonić w pierwszej kolejności?

Co zrobić w przypadku uszkodzenia auta na dziurawej drodze?

Taka sytuacja może się zdarzyć każdemu, dlatego warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się jakie kroki podjąć w takim wypadku. Specjalista od porad konsumenckich, Tomasz Gierczak, radzi co robić:

1. Zatrzymaj się bezpiecznie: Gdy doświadczysz uszkodzenia, staraj się zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu. Sprawdź stan auta i ocen szkody.

2. Rób zdjęcia i notatki: Dokładnie udokumentuj szkodę. Zrób zdjęcia uszkodzeń, miejsca zdarzenia, a także samej dziury w drodze. Pamiętaj o datowaniu zdjęć.

3. Wyszukaj świadków: Jeśli byli świadkowie zdarzenia, poproś o ich dane kontaktowe. Mogą być pomocni w potwierdzeniu okoliczności i winy.

4. Skontaktuj się z policją: W niektórych przypadkach warto zgłosić zdarzenie na policję, co może pomóc w ustaleniu odpowiedzialności za stan drogi.

5. Zgłoś szkodę: Skontaktuj się z ubezpieczycielem, opowiedz o zdarzeniu i dostarcz mu zebrane dowody.

6. Sprawdź lokalne przepisy: W niektórych miejscach można składać roszczenia o odszkodowanie z powodu uszkodzeń spowodowanych złym stanem dróg. Sprawdź lokalne przepisy i regulacje.

WAŻNE! Jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania lub sytuacja wymaga bardziej zaawansowanej interwencji, skonsultuj się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach związanych z ruchem drogowym.

Gdzie zgłosić uszkodzenie auta przez dziurę w drodze?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego na jakiej drodze doszło do zdarzenia, a dokładniej: kto daną drogą zarządza.

Jeśli uszkodzenie miało miejsce na drodze krajowej, wówczas zgłosić się należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Szkoda na drodze powiatowej wymaga zgłoszenia do Zarządu powiatu, a na drodze wojewódzkiej - do Zarządu Województwa. Uszkodzenie, do którego doszło na drodze gminnej należy zgłosić odpowiednio do Wójta, Burmistrza lub Prezydenta Miasta.

WAŻNE! O odszkodowanie można się ubiegać tylko wtedy, gdy zarządca drogi nie zapewnił na niej należytego bezpieczeństwa, tj. gdy na przykład nie oznaczył w prawidłowy sposób uszkodzenia nawierzchni co skutkowało uszkodzeniem samochodu. Jeśli zarządca dopełnił wszystkich wymagań, a uszkodzenie auta wyniknęło z winy kierowcy, w tym m.in. z niezachowania należytej ostrożności, wówczas uzyskanie odszkodowania może się okazać niemożliwe.

Koparka wjechała w fontannę! Takie rzeczy tylko w Drezdenku

Sonda
Zdarzyło Ci się uszkodzić auto przez dziury w drodze?
Mieszkaniec Leszna kolekcjonuje modele samochodów