Telefon

i

Autor: Canva Pro

TELEFON

Coraz więcej osób uzależnionych od telefonu. Czy cierpisz na nomofobię? Sprawdź objawy

2023-12-14 11:02

Współcześnie większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez telefonu. Mamy go ze sobą praktycznie przez cały czas, niezależnie od tego gdzie jesteśmy i co robimy. Potrzeba korzystania z komórki jest na tyle silna, że doprowadziła do powstania nowych rodzajów uzależnień, w tym tzw. nomofobii. Jakie są jej objawy? Kto jest na nią szczególnie narażony? Podpowiadamy.

Telefony komórkowe już dawno straciły funkcję wyłącznie komunikacyjną. Kiedyś służyły przede wszystkim do tego by dzwonić, ale współcześnie mają szereg innych zastosowań. Za pomocą telefonu możemy załatwić służbowe i urzędowe sprawy, zapłacić w sklepie, zrobić przelew, przeglądnąć Internet i dowiedzieć się co się dzieje na świecie.

Jak się okazuje, przyzwyczajenie do udogodnień oferowanych nam przez komórki zaszło tak daleko, że doprowadziło do pojawienia się nowego uzależnienia.

Nomofobia - co to takiego?

Uzależnienie od telefonu staje się coraz bardziej powszechne. To właśnie z nim związana jest nomofobia.

Nomofobia to nic innego jak lęk i towarzyszący mu zespół objawów związanych z brakiem dostępu do telefonu komórkowego lub możliwością jego utraty. Chodzi między innymi o sytuację, gdy telefon się rozładuje lub znajdzie się poza zasięgiem sieci.

Póki co nomofobia to jedynie propozycja nazwania tego zjawiska - na razie nie została ona oficjalnie sklasyfikowana na listach istniejących już zaburzeń. Nie ma też konkretnych statystyk dotyczących tego ile osób rzeczywiście zmaga się z nomofobią, a tym samym uzależnieniem od telefonu - przy wszechobecnej technologii i korzystaniu z mediów społecznościowych praktycznie przez wszystkich, ustalenie tego jest obecnie mocno problematyczne.

Uzależnienie od telefonu - statystyki

Jak wskazują badania, aż 60% Polaków w wieku od 15 do 35 lat w ciągu dnia praktycznie nie rozstaje się z telefonem.

Największy problem występuje obecnie wśród młodych ludzi. W 2022 roku naukowiec z krakowskiego uniwersytetu przeprowadził wśród młodzieży badania, z których wynika, że co trzeci młodych człowiek czuje się niepewnie nie mając telefonu w zasięgu ręki i nieustannie o tym myśli. Z kolei co czwarta osoba słyszała od bliskich, że więcej czasu poświęca na telefon niż rozmowę.

Objawy nomofobii. Kiedy mówimy o uzależnieniu od telefonu?

Obecnie większość osób nagminnie korzysta z telefonu komórkowego, dlatego, aby mówić o uzależnieniu powinno wystąpić kilka objawów:

  • Uczucie silnego lęku na samą myśl o braku dostępu do telefonu
  • Spędzanie dużej ilości czasu korzystając z telefonu, czas ten wymyka się spod kontroli
  • Nieustanne zerkanie na ekran
  • Zaniedbywanie obowiązków
  • Zaniedbanie relacji towarzyskich

To jednak nie wszystko, ponieważ uzależnienie od telefonu może być na tyle silne, że wywoła realne symptomy psychosomatyczne. W przypadku osób cierpiących na nomofobię występują one w przypadku rzeczywistego braku dostępu do telefonu. Wtedy też mogą się pojawić następujące objawy:

  • Kołatanie serca
  • Przyspieszenie tętna
  • Potliwość
  • Ból brzucha, nudności
  • Stres i frustracja

Kto jest najbardziej narażony na nomofobię? Czynniki ryzyka

Nomofobia wynika przede wszystkim z zaburzeń o podłożu psychicznym, emocjonalnym. To oznacza, ze narażone są na nią głównie osoby samotne, nieśmiałe, pozbawione braku pewności siebie i samoakceptacji.

Na rozwój nomofobii niemały wpływ mają także istniejące już choroby natury psychicznej, jak np. zaburzenia lękowe.

Jak sobie radzić z uzależnieniem od telefonu?

Jeśli stwierdziłeś bądź podejrzewasz u siebie nomofobię bądź ogólny problem z uzależnieniem od telefonu natychmiast udaj się do specjalisty. Pomocny w tym celu będzie psycholog bądź psychoterapeuta, który zbada problem, spróbuje odnaleźć jego przyczynę i przedstawi dostępne sposoby leczenia.

Najpierw możesz jednak spróbować na własną rękę poradzić sobie z dręczącym Cię problemem. W tym celu warto zaplanować sobie ścisłe godziny korzystania z telefonu i ustalić czas "offline", czyli taki kiedy nie będziesz używać komórki. Trzymanie się tego planu to pierwszy krok do sukcesu!

Na co dzień warto też wyłączyć powiadomienia z mediów społecznościowych i innych aplikacji, które tylko wzmacniają stopień uzależnienia.

Wreszcie, spróbuj znaleźć sobie zajęcie nie związane z użytkowaniem telefonu. Nowe hobby skutecznie pomoże odwrócić uwagę od telefonu.

Świat "w realu" też może być piękny! Zobacz gorzowski Park Kopernika w jesiennej scenerii

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ

Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog
Kierowca używał telefonu podczas jazdy! Naraził życie pasażerów