Wiceminister finansów - Artur Soboń

i

Autor: PAP/Wojtek Jargiło

polityka

Będzie powrót Polskiego Ładu?! Burza w sieci po wpisie wiceministra zdrowia

2023-09-07 13:37

Reforma podatkowa Prawa i Sprawiedliwości w 2022 roku wprowadziła zamieszanie w prawie oraz nagłe zmiany w przepisach. W międzyczasie wiceminister finansów zapowiedział "następną wersję Polskiego Ładu". Co teraz? O tym poniżej.

Wprowadzenie Polskiego Ładu w 2022 roku spowodowało trudności dla płatników przy obliczaniu wynagrodzenia brutto na netto. To nie wynikało z braku wiedzy, ale z braku klarownych wytycznych. Warto przypomnieć, że przez pierwsze miesiące ubiegłego roku wynagrodzenia Polaków były obliczane uwzględniając już nieaktualną ulgę dla klasy średniej, a przez kolejne pół roku z zastosowaniem niższego podatku PIT. Po pewnym ustabilizowaniu przepisów, wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział kolejną edycję tej reformy.

Blisko 12 mld złotych na niespełna 2000 inwestycji lokalnych. Tyle wynosi dofinansowanie rządu dla inwestycji samorządów województwa lubelskiego. A przed nami już niebawem: tereny po PGR, strefy ekonomiczne, dogrywka zabytków i kolejna edycja Polskiego Ładu – napisał na twitterze wiceminister finansów, Artur Soboń.

Najlepsze memy z Polskim Ładem? Zobaczcie poniżej!

Pod wpisem przedstawiciela resortu finansów internauci przypomnieli o negatywnych skutkach ubiegłorocznej reformy. Wielu z nich doświadczyło wyższych obciążeń składkowych, ponieważ składka zdrowotna nie może już być odliczana od podatku przy obowiązującej skali podatkowej.

Dr. Sławomir Dudek, ekonomista z Instytutu Finansów Publicznych, skomentował również, że wydatki rządowe są wyprowadzane poza budżet i ukrywane w funduszach. Według szacunków IFP, zadłużenie funduszy, które wydają środki poza kontrolą parlamentu, osiągnie w 2024 roku poziom 465 miliardów złotych.

Jarosław Gowin: Polski Ład to Frankenstein i kompromitacja rządu
Sonda
Zyskałeś czy straciłeś na Polskim Ładzie?