Gorzowianie alarmują: Barszcz Sosnowskiego już zakwitł
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która kwitnie latem, ale z uwagi na ostatnie rekordowo wysokie temperatury, wiele gatunków roślin zakwitło wcześniej niż zazwyczaj. Tak też jest z Barszczem Sosnowskiego, który pojawił się już m.in. na gorzowskich osiedlach. Jako pierwsi poinformowali o nim mieszkańcy osiedla Europejskiego, ale podobne kwiaty widać już w wielu miejscach na łąkach, w parkach i innych terenach zielonych.
Warto wiedzieć jak wygląda ta niezwykła roślina, bo spotkanie z nią jest wyjątkowo niebezpiecznie. Wszystko dlatego, że ma ona właściwości trujące, a dotknięcie jej może się skończyć poważnym poparzeniem II i III stopnia, podrażnieniem oczu lub dróg oddechowych.
Polecany artykuł:
Uwaga na Barszcz Sosnowskiego! Objawy poparzenia
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Wszystko przez furanokumaryny, zawarte w praktycznie każdej jego części. Związki te, w przypadku styczności ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują oparzenia, które mogą wystąpić od 30 minut do 2 godzin po kontakcie z rośliną. Pojawia się stan zapalny charakteryzujący się zaczerwienieniem skóry, a nawet wypełnionymi płynem pęcherzami. Po tygodniu podrażnione miejsca stają się ciemniejsze i mogą się tak utrzymywać nawet przez kilka miesięcy. Z kolei nawet przez kilka lat (!) miejsce to może być szczególnie wrażliwe na światło ultrafioletowe.
Co robić w przypadku poparzenia?
Intensywność objawów poparzenia skóry zależna jest od wrażliwości skórnej danej osoby. Pewne jest, że po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego należy niezwłocznie przemyć skórę woda z mydłem i zasięgnąć opinii lekarza. W ciągu dwóch dni od dotknięcia rośliny lepiej też unikać światła słonecznego, które wzmaga działanie toksyn.
Jeśli zauważysz Barszcz Sosnowskiego w swoim otoczeniu, natychmiast się go pozbądź! Roślinę należy usunąć, zachowując przy tym wszystkie niezbędne środki ostrożności, m.in. rękawiczki i maseczki.