Andrzejki/ zdj. poglądowe

i

Autor: Pexels

Andrzejki

Wróżby Andrzejkowe 2023. Jakie są?

2022-11-29 13:14

Większości Polakom, przysłowiowe Andrzejki kojarzą się z szampańską zabawą i są zazwyczaj obchodzone w weekend poprzedzający święto wróżb. Nie inaczej jest w tym roku. Więcej w poniższym artykule.

Andrzejki, to nic innego jak święto wróżb, które odbywa się zawsze pod koniec listopada. Tego dnia nie tylko w przedszkolach można powróżyć i pobawić się z przyjaciółmi. Imprezy i bale organizują liczne sale.

Co to są Andrzejki? Kiedy obchodzimy Andrzejki 2022?

Tak, jak wspomnieliśmy, Andrzejki to święto wróżb, które według tradycji, powinno się obchodzić w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 roku dzięki Marcinowi Bielskiemu. Po Andrzejkach rozpoczyna się adwent, w którym chrześcijanie przygotowują się do Bożego Narodzenia.

Imprezy Andrzejkowe w Gorzowie 2022. Kiedy są?

Z reguły imprezy Andrzejkowe odbywają się w weekend 26-27 listopada. W Gorzowie jednak są organizowane inne wydarzenia związane ze świętem wróżb. W gorzowskim Młodzieżowym Domie Kultury możemy podziwiać wystawę "fotograficzne Andrzejki". Jednak mimo wszystko większość gorzowian szuka tego dnia imprez lub miejsc, gdzie można wróżyć. Najlepiej sprawdzą się na imprezie:

  • lanie wosku;
  • wyścig butów;
  • filiżanki;
  • kartki z imionami;
  • obieranie jabłka

Czy Andrzejki 2022 to dzień wolny?

Andrzejki nie są świętem państwowym i nie należy się za nie dzień wolny. W wtorek do pracy i szkoły będziemy musieli udać się wszyscy, ale małe spotkania warto zaplanować na sam wieczór.

Sonda
Wróżysz sobie na Andrzejki?