Nowy termin Dnia Niepodległości? Jest petycja
Święto Niepodległości, obchodzone dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, świętowane jest corocznie 11. listopada. To właśnie wtedy Polska ponownie stała się wolnym krajem. Mimo, że był to proces stopniowy, to właśnie dzień 11. listopada uważa się za oficjalne zakończenie I wojny światowej. Wtedy doszło bowiem do podpisania rozejmu w Compiègne.
Wybór tej daty jest jednak od wielu lat powodem sporó i dyskusji. Część osób uważa, że Święto Niepodległości powinno być obchodzone w innym terminie. Teraz do Sejmu trafiła petycja w tej sprawie wniesiona przez Remigiusza Grabca.
Zgodnie z jego postulatem Święto Niepodległości miałoby zostać przeniesione na 7. października.
Jak wskazuje w uzasadnieniu:
Data święta niepodległości danego państwa jest rocznicą wydania przez władze narodową dokumentu zwanego deklaracją niepodległości. W przypadku Stanów Zjednoczonych Ameryki jest to dzień 4 lipca. W przypadku Polski – dzień 7 października. W tym bowiem dniu, w 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego proklamowaną Polskę Zjednoczoną i Niepodległą. Data 7 października jest jedyną datą w kalendarzu historycznym jesieni 1918 r., do której można w sposób miarodajny i precyzyjny przypisać obchody Narodowego Dnia Niepodległości” wyjaśnia polityk.
11. listopada będzie dniem pracującym?
Z uwagi na to, że Święto Niepodległości przypadające na 11. listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to zniesienie święta w tym czasie skutkowałoby istotnymi zmianami. Przede wszystkim: 11. listopada byłby dniem pracującym, a w zamian za niego wolny miałby być 7. października.
Remigiusz Grabiec proponuje jednocześnie, aby dzień 11. listopada ustanowić Narodowym Dniem Pamięci Józefa Piłsudskiego. Co ważne, nie byłby to dzień wolny od pracy.
Na razie to jednak jedynie propozycje i aby weszły w życie muszą zostać przyjęte przez większość posłów.