Kotlet pożarski - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Wikipedia Commons / Pixabay

kuchnia

Zjadłem kultowe kotlety rodem z PRL-u i oszalałem! Wkrótce zrobię je na obiad

2024-03-25 12:43

Chrupiący, soczysty kotlet pożarski powraca na salony. Jednakże, nie mówimy tutaj o typowym pulpetcie z czasów PRL, który był napełniony mielonymi ziemniakami czy warzywami. To wyjątkowo mięsny przysmak, który jest przesiąknięty masłem i przyprawiony świeżymi ziołami. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji podać tego dania na swoich stołach, to najwyższy czas to zmienić!

Co to jest kotlet pożarski i jak go przyrządzić?

Kotlet pożarski to kotlet siekany panierowany, który jest przygotowywany z mięsa kurczaka lub mieszanego mięsa kurczaka i cielęcego. Danie to narodziło się na początku XIX wieku w Rosji, a następnie zostało zaadaptowane przez francuską haute cuisine.

Kotlety pożarskie były także jednym z głównych dań serwowanych w PRL-owych barach mlecznych, choć w zmodyfikowanej, uboższej wersji, gdzie do mięsa mielonego dodawano gotowane ziemniaki, pieczarki lub zmieloną gotowaną włoszczyznę. Dzisiaj powracamy do dawnego smaku, a kotlety pożarskie w swej pierwotnej postaci są prawdziwym rarytasem.

Historia kotleta pożarskiego. Skąd pochodzi?

Nazwa "pożarski" często jest mylnie kojarzona z postacią księcia Dmitrija Pożarskiego. W rzeczywistości, pochodzi ona od zupełnie innej rodziny Pożarskich, którzy byli właścicielami karczmy w małym miasteczku Torżok, znajdującym się pomiędzy Moskwą a Petersburgiem. Torżok był miejscem, gdzie podróżni często się zatrzymywali na odpoczynek.

Początkowo kotlety były przygotowywane z mielonej wołowiny lub cielęciny. Wersja z kurczakiem pojawiła się dopiero w latach 1830-1840. To właśnie wtedy, po śmierci swojego ojca, Daria Pożarska odziedziczyła karczmę. Jej kotlety były tak smaczne, że zrobiły ogromne wrażenie na carze Mikołaju I. Z tego powodu Daria była kilkakrotnie zapraszana na dwór cesarski, aby ugotować swoje słynne danie dla rodziny Mikołaja I.

Jak wygląda obiad za 2 zł? Zobaczcie poniższą galerię!

Idealne kotlety schabowe: kruche i soczyste. Prosty sposób na zawsze udany obiad
Sonda
Jadłeś/aś kiedykolwiek kotleta pożarskiego?