Las

i

Autor: Canva

SPACER

Zakaz wstępu do lasu w najbliższych dniach w Lubuskiem. Dlaczego? Znamy powód

2023-05-08 12:41

Gmina Słubice poinformowała, że Nadleśnictwo Rzepin planuje przeprowadzić akcję chemiczną w celu zwalczania owadów na terenach leśnych wokół Słubic. Z tego powodu, władze mogą wprowadzić tymczasowy zakaz wstępu do lasów dla mieszkańców.

Zakaz wstępu do lasu? Gmina wyjaśnia dlaczego

Akcja ma na celu ograniczenie populacji chrabąszczy poprzez użycie środków chemicznych i - jak wynika z komunikatu - ma być przeprowadzona na terenie gminy od 8 do 20 maja.

Dlaczego nie powinno się wchodzić do lasu?

Leśnicy wyjaśniają, że opryski odbywają się drogą powietrzną i mają na celu zmniejszenie populacji szkodliwych owadów leśnych. Do przeprowadzenia oprysków używane są środki chemiczne, takie jak Mospilan 20 SP oraz Ikar 95 EC, które są toksyczne dla ludzi. W związku z tym, leśnicy apelują o unikanie wejścia do lasów w tym czasie.

- Zabieg będzie wykonywany w ciągu jednego dnia, w godzinach rannych lub wieczornych, w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień. Na obszarze objętym zabiegiem zostanie wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Termin obowiązywania zakazu może ulec zmianie. Na granicach obszaru objętego zakazem wstępu umieszczone zostaną znaki informacyjne. Akcja została zaplanowana w oparciu o dotychczasowe wyniki prognostyczne określające zagrożenie ze strony szkodliwych owadów - czytamy na portalu slubice24.pl.

Lokalizacja zabiegu: Nadleśnictwo Rzepin, obręb leśny Słubice, Leśnictwo Bukowiec (lasy na powierzchni około 151 ha), Gmina Słubice (lasy położone na południe od miejscowości Słubice).

Wróciły Bydgoskie Klasyki Nocą! Tak było pod Torbydem
Sonda
Czy boisz się chodzić do lasu?