Opłaty składki

i

Autor: Canva Pro

PODWYŻKI

Od nowego roku wyższe składki dla przedsiębiorców. Ile zapłacą w 2024 roku na ZUS?

2023-12-28 11:10

Od nowego roku podwyżki czekają nie tylko pracowników oświatowych i budżetowych, ale takze przedsiębiorców. Ci ostatni nie mają jednak powodów do radości. Od 1. stycznia 2024 roku wzrastają bowiem obowiązkowe składki społeczne i na ZUS. Ile wyniosą?

Po objęciu władzy przez nowy rząd, kwestia podwyżek to jeden z tematów, który zdominował polityczne rozważania. W ustawie okołobudżetowej padła m.in. propozycja 30% podwyżek dla nauczycieli - mimo, że ustawa została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, to premier Donald Tusk zapowiada podwyżki nawet z wyrównaniem wstecz, od 1. stycznia.

Jednak to nie jedyne planowane podwyżki, chociaż nie każdy będzie się z nich cieszył. W 2024 roku spore zmiany czekają m.in. przedsiębiorców.

Wyższe składki dla przedsiębiorców. Od nowego roku przedsiębiorcy zapłacą więcej

To złe wiadomości dla prawie 2 milionów Polaków prowadzących swoje biznesy. Już od 1. stycznia wzrosną składki społeczne oraz na ZUS. Ma to związek z prognozowanym przez resort finansów wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku.

Jak przewiduje Ministerstwo Finansów, w przyszłym roku średnia pensja wyniesie 7 824 zł. To oznacza, że obowiązkowe składki dla przedsiębiorców wzrosną o ponad 200 zł.

O ile wzrosną składki dla przedsiębiorców?

Jak wyliczył dziennik "Fakt", obowiązkowe składki dla przedsiębiorców wzrosną z 1 732,58 zł do 1 976,68 zł:

  • składka emerytalna – 912,83 zł,
  • rentowa – 374,11 zł,
  • chorobowa – 114,57 zł,
  • wypadkowa – 78,10 zł,
  • na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – 114,94 zł,
  • zdrowotna – 382,50 zł.

Premier Donald Tusk obiecuje ułatwienia dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z pewnością odczują w swoich kieszeniach wzrost składek, dlatego premier obiecuje nowe rozwiązania, które mają ułatwić przedsiębiorcom dalsze prowadzenie biznesów.

Wakacje od składek to tylko jedna z propozycji. Przypomnijmy: w planie obietnic wyborczych Platformy Obywatelskiej znalazły się też m.in.: powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego od pierwszego dnia nieobecności pracownika przez ZUS oraz ograniczenie kontroli mikro przedsiębiorców do 6 dni w skali roku.

W tych gminach w województwie lubuskim żyje się najlepiej

Sonda
Uważasz, że przedsiębiorcy powinni płacić więcej?
C.GRABARCZYK: PRZEDSIĘBIORCY BYLI KRZYWDZENI