W sierpniu ubiegłego roku udało się uzyskać pozwolenie na budowę, a teraz urzędnicy ostatecznie poinformowali, że wkrótce ruszy budowa. Prace nad pierwszym obiektem w ramach budownictwa społecznego rozpoczną się w tym roku, a po ich zakończeniu planowane są kolejne, podobne inwestycje.
Budynek społeczny w Gorzowie. Gdzie powstanie i jak będzie wyglądał?
Pierwszy blok z mieszkaniami w systemie TBS powstanie na Zawarciu, przy ulicach Przemysłowej i Prostej. To tam zlokalizowanych zostanie 97 mieszkań o powierzchni od ponad 40 do ponad 60 metrów kwadratowych. To oznacza, że do dyspozycji mieszkańców będą lokale jedno-, dwu-, i trzypokojowe, przy czym najwięcej ma być mieszkań dwupokojowych, na które jest największy popyt.
Obiekt będzie się składał z czterech kondygnacji, a na miejscu znajdzie się winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
To nie koniec, bo przy budynku powstaną dwa place zabaw dla dzieci, parking na 100 pojazdów, tereny zielone, półdzienne pojemniki na odpady, a nawet zbiornik retencyjny.
To bardzo ważna inwestycja, bo po latach przestoju ruszamy z budownictwem społecznym. Dzięki dofinansowaniu czynsze w bloku na Przemysłowej będą w wysokości przystępnej dla większości gorzowian" przyznał Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.
Jak informują urzędnicy: w obiekcie znajdzie się też siedziba samego GTBS, co pozwoli zaoszczędzić na wynajmie biur spółki.
Polecany artykuł:
Kto może się ubiegać o wynajem mieszkania w budynku społecznym? Zasady przydziału TBS. Tu będzie taniej
Idea budynków społecznych polega na tym, że są to mieszkania przeznaczone dla osób mających zbyt wysokie dochody, by ubiegać się o lokal komunalny, a z drugiej strony: zbyt niskie, by posiadać zdolność kredytową i mieć możliwość zakupu własnego mieszkania.
W praktyce będzie to każda osoba, która nie posiada innego mieszkania na własność i której dochód mieści się w progach dochodowych określonych w zamieszkiwanej gminie.
Co więcej, w przypadku mieszkań TBS czynsz jest niższy niż w przypadku czynszów w lokalach rynkowych, co jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego.
O przyznaniu mieszkania będzie decydowała specjalnie powołana komisja, która dokładnie przeanalizuje sytuację finansową osób ubiegających się o lokal.
Kiedy powstanie pierwszy TBS?
Zgodnie z zapowiedziami budowa pierwszego TBSu ruszy jeszcze w tym roku, a całość ma być gotowa w roku 2026.
Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji z budżetu miasta (950 tys. zł) i bezzwrotnej dotacji z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego (9.480 tys. zł).