Warta

i

Autor: @gorzowPL Gorzów / www.facebook.com

RZEKA

Warta stabilna, wody nie przybywa. Poziom wody w rzece na wysokości Gorzowa na razie na razie nie wzrasta

2024-01-15 11:29

Wszystko wskazuje na to, że póki co unormowała się sytuacja związana z poziomem wody w Warcie. Rzeka wciąż jest wysoko, ale ustabilizowała się zanim dobiła do stanu ostrzegawczego. Cały czas istnieje jednak duże niebezpieczeństwo, dlatego dolne trakty spacerowe pozostają zamknięte.

Jeszcze pod koniec grudnia w Gorzowie wprowadzono zakaz wstępu na dolne bulwary co miało związek z dramatycznie podnoszącym się stanem wody w rzece. W kryzysowym momencie brakowało zaledwie 2 centymetrów, by Warta dobiła do stanu ostrzegawczego. Tak się jednak nie stało i wygląda na to, że sytuacja powoli się normuje.

Poziom wody w Warcie 15.01.2024 r.

W poniedziałek rano (15.01) poziom wody w rzece w Gorzowie wynosił 372 centymetry, a to oznacza, że nie wzrasta już od kilku dni. Przypomnijmy: stan ostrzegawczy to 390 centymetrów - gdyby Warta do niego dobiła w mieście podjęte zostałyby kroki mające na celu zapewnienie gotowości służb do działań przeciwpowodziowych.

Na razie jednak nie ma takiej konieczności i jeśli w najbliższym czasie nie wystąpią ulewne deszcze, wody raczej nie przybędzie.

Teren przy Warcie zamknięty. Obowiązuje zakaz wstępu

Mimo, że wody nie przybywa to dolne bulwary i trakty spacerowe są mocno zalane. W zestawieniu z niesprzyjającą pogodą, mrozem i oblodzeniem, może to stwarzać niebezpieczne sytuacje. Dlatego wciąż obowiązuje zakaz wstępu na dolne bulwary. Zamknięto również dolny ciąg spacerowy.

W tej chwili, jeśli chodzi o lubuskie, to sytuacja najgorzej wygląda w Kostrzynie nad Odrą, gdzie Warta przekroczyła stan ostrzegawczy i niebezpiecznie zbliża się do alarmowego. W poniedziałek rano poziom wody w rzece wynosił 404 centymetry, a w tym rejonie stan alarmowy zaczyna się od 410 centymetrów.

Aktualny stan wód można sprawdzić na stronie www.hydro.imgw.pl.

Warta na początku stycznia 2024

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Zima w Niemczech w środku lata, powódź w Słowenii! Eksperci zabierają głos