Jakiej grupy krwi brakuje najbardziej?
Rejon województwa lubuskiego obsługuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. To właśnie tu trafia każda oddana kropla, która następnie przekazywana jest do placówek leczniczych.
W tej chwili (stan na dzień 24.05), w stacji pilnie potrzeba czterech grup krwi. Chodzi o 0 Rh-, A Rh-, B Rh - i AB Rh-. Magazyn pełny jest natomiast "plusów", czyli 0 Rh+, A Rh+, B Rh+ i AB Rh+.
Osoby, które mają minusowe grupy krwi są w tej chwili najbardziej potrzebne! Każdy kto może i chce oddać krew powinien się zgłosić do RCKiK. W Gorzowie oddział znajduje się przy ul. Dekerta 1, natomiast w Zielonej Górze dawców obsługuje punkt działający w szpitalu uniwersyteckim przy ul. Zyty 21.
Warto się zgłosić szczególnie dlatego, że zbliża się sezon urlopowy, a z tym wiążą się wzmożone wyjazdy i podróże. Niestety, w wakacje, z uwagi na duży ruch na drogach, często dochodzi do wypadków, a poszkodowane w nich osoby pilnie potrzebują krwi. Dlatego dobrze jest wcześniej pomyśleć o podzieleniu się tą cenną substancją, a być może w ten sposób uda się uratować czyjeś życie!
Polecany artykuł:
Kto może oddać krew?
Choć grono osób uprawnionych do oddawania krwi jest bardzo szerokie to jednak nie każdy może to zrobić.
Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą nie mniej niż 50 kilogramów i które cieszą się dobrym zdrowiem.
Są takie sytuacje, w których oddanie krwi będzie niemożliwe, ponieważ może to zaszkodzić zarówno dawcy jak i biorcy. Nie można oddawać krwi w przypadku przyjmowania leków innych niż witaminy oraz doustne środki antykoncepcyjne, oraz w przypadku przyjmowania suplementów treningowych zawierających kreatynę. Oprócz tego, krwi nie można oddać:
* w trakcie trwania miesiączki i do 3 dni od jej zakończenia
* 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych,
* do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u stomatologa,
* 2 lata od potwierdzonego wyleczenia brucelozy i gorączki Q,
* 3 lata po zakończeniu leczenia i braku objawów malarii (pod warunkiem, że badania immunologiczne lub metodami biologii molekularnej dają wyniki negatywne),
* 2 lata po przebyciu gorączki reumatycznej, jeśli nie wystąpiła przewlekła choroba serca,
* 2 lata od potwierdzonego wyleczenia zapalenia szpiku,
* 6 miesięcy od całkowitego wyleczenia z toksoplazmozy,
* 6 miesięcy od wyleczenia mononukleozy zakaźnej,
* 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży,
* 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników,
6 miesięcy po przeszczepie ludzkich komórek i tkanek,
* co najmniej 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej,
* 2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów gorączki ponad 38 st. C, grypy, infekcji grypopodobnej,
* kontakt z chorobami zakaźnymi dyskwalifikuje na czas odpowiadający dwukrotnemu okresowi inkubacji, a w przypadku narażenia na zakażenie kilkoma czynnikami chorobotwórczymi - dyskwalifikacja jak dla choroby o najdłuższym okresie inkubacji,
* bliski kontakt w warunkach domowych z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy,
* okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po tym okresie,
* po szczepieniach okresowo na czas uzależniony od rodzaju szczepionki: 4 tygodnie od szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami, 48 godzin od szczepienia szczepionkami z zabitymi/inaktywowanymi wirusami, bakteriami, riketsjami, 48 godzin od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (bez kontaktu z chorobą), 2 tygodnie w przypadku szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (bez kontaktu z chorobą), 3 miesiące po biernym uodparnianiu surowicami odzwierzęcymi, 48 godzin od przyjęcia anatoksyny błonicowej i tężcowej, 48 godzin od przyjęcia szczepionki przeciw wściekliźnie i odkleszczowemu zapaleniu mózgu, a 1 rok w przypadku ryzyka zakażenia.
Jak wygląda proces pobrania krwi?
Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi co trwa około 10 minut. Wcześniej jednak przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, a potencjalny dawca musi wypełnić ankietę.
Cały proces nie powinien trwać dłużej niż godzinę. To niewiele biorąc pod uwagę możliwość uratowania komuś życia.
Zapotrzebowanie na krew w Polsce. Gdzie najbardziej brakuje krwi?
Obecnie w najtrudniejszej sytuacji znajduje się Radom, któremu brakuje praktycznie każdej grupy krwi, a stan optymalny na magazynie jest tylko w przypadku A Rh+. Nieciekawie również w Bydgoszczy, gdzie nie brakuje grup A Rh+ i AB Rh+.
W najlepszej sytuacji są z kolei Gdańsk i Lublin, gdzie brakuje wyłącznie 0 RH-, najrzadszej grupy krwi, którą ma zaledwie 6% Polaków.
A co się stanie jeśli w danej stacji zabraknie pilnie potrzebnej grupy krwi? Wtedy musi być ona transportowana z innego regionu, co znaczenie wydłuży czas udzielania pomocy. A jak wiadomo w takich sytuacjach każda minuta jest na wagę złota.