Topienie Marzanny

i

Autor: Klarqa/www.commons.wikimedia.org

WIOSNA

Stary zwyczaj topienia Marzanny zyskuje na popularności. Na czym polega i jakie ma znaczenie?

2024-03-19 15:51

Nadejście wiosny nieodłącznie związane jest z jednym z najstarszych słowiańskich zwyczajów. Topienie Maraznny, czyli kukły symbolizującej boginię zimy i śmierci, to prastary rytuał, który miał na celu odegnanie mroźnych dni i uroczyste przywitanie wiosny. Jak się okazuje, zwyczaj kultytwowany jest aż do dzisiaj!

Słowiański zwyczaj topienia Marzanny

Zapewne wielu z nas pamięta szkolne czasy, kiedy to raz w roku wszyscy uczniowie przygotowywali kukłę ze słomy i starych ubrań, by następnie wrzucić ją do rzeki i pozwolić odpłynąć.

Topienie Marzanny to jeden z najstarszych zwyczajów, mocno zakorzenionych w słowiańskiej kulturze, tradycji i mitologii. Marzanna, określana też jako Marena, Morana lub Mora, to bogini zimy i śmierci, ale także odrodzenia. Zgodnie z tradycją, coroczne spalenie lub utopienie kukły symbolizującej Marzannę miało zapewnić ludziom urodzaj i obfite plony. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci odegna zimę i pozwoli, by nastała wiosna.

Marzannę przygotowywano ze słomy i obwiązywano płótnem lub innym materiałem. Następnie ludność, w uroczystym orszaku udawała się m.in. nad wodę, gdzie kukła kończyła swój żywot, niesiona z prądem rzeki.

Kiedy topi się Marzannę?

Z uwagi na to, że zwyczaj topienia Marzanny jest nieodłącznie związany z nadejściem wiosny, to właśnie marzec jest tym miesiącem, w którym kukła powinna trafić do rzeki. Powszechnie ustaloną datą topienia Marzanny jest pierwszy dzień wiosny, który w tym roku przypada na 20 marca.

Pierwotnie, rytuał ten odbywał się jednak w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a dopiero od XX wieku zaczęto go celebrować w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Wysoki stan wody w Warcie w Gorzowie. Marzanna miałaby gdzie pływać!

Sonda
Znasz zwyczaj topienia Marzanny?
#MuratorOgroduje: Jakie rośliny przycinamy wczesną wiosną?