Reneta landsberska to jeden z ważniejszych symboli miasta. To jabłoń domowa, która wyhodowana została w Gorzowie Wlkp. w 1840 roku przez Theodora Heinricha Otto Burchardta, syna ówczesnego nadburmistrza miasta.
Od tamtej pory renetę próbowano uprawiać też w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku oraz na Kurpiach i Mazurach, ale z uwagi na tamtejszy klimat jej uprawa nie powiodła się.
W tej chwili reneta landsberska uprawiana jest przede wszystkim w Gorzowie, czyli swoim rodzimym mieście. Drzewa znajdują się przy przedszkolach, na osiedlu Wieprzyce, a przy Zespole Szkół Ogrodniczych powstał sad wyłącznie z tą odmianą jabłoni. Chociaż jabłka cieszą się też duża popularnością w Niemczech, gdzie również można je kupić.
Reneta Landsberska - kiedy się pojawia i jak smakuje?
Reneta Landsberska to odmiana jabłoni wczesnozimowych, a jej owoce pojawiają się na początku października, chociaż najlepsze do spożycia są w grudniu i w styczniu. Jabłoń jest odporna na mróz i większość chorób, a do tego bardzo obficie owocuje.
Same owoce są soczyste, miąższ jest delikatny, kruchy i słodko-winny, dlatego jabłka idealnie nadają się na szarlotkę lub na wina.
Gdzie dostać Renetę Landsberską?
W Gorzowie regularnie organizowane są różnego rodzaju akcje w trakcie których można kupić bądź dostać za darmo sadzonki tej niezwykłej rośliny. Jeśli ktoś ma sad lub ogród może ją posadzić u siebie i co roku cieszyć się pysznymi owocami.
Jabłka Renety Landsberskiej można też kupić u lokalnych sprzedawców, którzy wystawiają swoje produkty np. na Ryneczku przy Jerzego (ul. Targowa). To właśnie tam warto wypatrywać tych smakowitych jabłek.