Dlaczego liście zmieniają kolor? Wszystko przez... barwniki i światło
To biologia odpowiada za barwny spektakl fundowany nam co roku w okresie jesieni. Liście zawierają bowiem barwniki, które wpływają na ich kolor.
Jednym z głównych barwników zawartych w liściach jest chlorofil, a raczej chlorofile, które odpowiadają za ich zielony kolor, ale także za zachodzące w liściach procesy fotosyntezy. Chlorofil absorbuje światło, a więc jest najbardziej aktywny w tych miesiącach, w których na niebie jest najwięcej słońca. Dlatego wiosną i latem liście mają wyjątkowy, kojący, zielony kolor.
Wszystko zmienia się wraz z nadejściem jesieni kiedy to słońca, a tym samym światła, jest dużo mniej. Skracają się dni, robi się chłodniej, niebo staje się pochmurne, a to wpływa na ilość chlorofilu. Zielony barwnik ustępuje wtedy miejsca karotenoidom, flawonoidom i antocyjanom, odpowiedzialnym za żółtą, pomarańczową, czerwoną i fioletową barwę.
Co ciekawe, barwniki te występują w liściach przez cały czas, ale zaczynają działać dopiero wtedy, gdy zanikają chlorofile.
Dlaczego liście mają różne kolory? Od czego zależy ich jesienna barwa?
Gdy ilość chlorofilów zaczyna spadać "do głosu" dochodzą pozostałe barwniki, jednak jest to proces bardzo powolny. Najpierw uaktywniają się karotenoidy i flawonoidy, a na końcu antocyjany. Każdy z nich barwi liście w swoich tempie, co jest zależne m.in. od dostępności do światła (zależnie od położenia niektóre liście dłużej utrzymują chlorofil, a inne krócej). Właśnie dlatego często zdarza się, że na jednym drzewie możemy zobaczyć liście w różnych kolorach.
Warto też zaznaczyć, że wraz nadejściem jesieni drzewa zaczynają szykować się do zimy i wycofują składniki odżywcze z liści do łodyg i korzeni. To z kolei powoduje, że liście, pozbawione tych składników po prostu opadają.