Oszustwo na pieniądze - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Lubuska Policja

OSZUSTWO

Senior z Lubuskiego oszukany na niemal 400 tys. zł. Niebywałe!

2023-12-20 8:45

67-letni mieszkaniec Kostrzyna padł ofiarą oszustwa ze strony fałszywego pracownika banku, który przekonał go, że jego środki finansowe są zagrożone. Telefoniczny oszust zdobył wystarczającą wiarygodność, opowiadając fałszywą historię, co pozwoliło mu nielegalnie przejąć kwotę 384 tysięcy złotych. Policja z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim zajmuje się wyjaśnianiem sprawy.

Mężczyzna zgłosił się do policji w poniedziałek, 18 grudnia, informując, że został oszukany. Zdarzenie miało miejsce trzy dni wcześniej, 15 grudnia. Oszust podający się za pracownika banku skontaktował się z nim telefonicznie, alarmując, że ktoś wypłaca pieniądze z jego konta bankowego.

Fałszywy pracownik banku, pozostając na linii, przekazał kilka technicznych numerów kont, na które mężczyzna natychmiastowo przelał łącznie 384 tysiące złotych. Poszkodowany przelał również środki z innych swoich kont. Dopiero po pewnym czasie zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, a kolejną transakcję zablokował sam bank.

Oszuści z województwa podlaskiego. Obejrzyj zdjęcia i sprawdź, kogo szuka policja

W takich sytuacjach ludzie często działają pod wpływem presji, emocji i strachu. To nie dotyczy tylko seniorów, ale także młodych ludzi. Oszuści manipulują rozmową, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Dlatego ważne jest, aby zachować ograniczone zaufanie w kontaktach z nieznajomymi. Warto rozłączyć się i skontaktować z konsultantem banku, aby zweryfikować tożsamość rozmówcy.

Oszuści często bazują na naiwności i dobroci ludzi, grając na ich uczuciach. Emocje jednak nie zawsze są dobrym doradcą, zwłaszcza w sytuacjach wymagających szybkiego i zdecydowanego działania. Dlatego apeluje się o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych.

Ten przypadek to kolejny przykład działań oszustów, którzy nieustannie próbują nielegalnie wzbogacić się kosztem innych. Ochrona przed nimi zależy w dużej mierze od naszej świadomości i ostrożności. W przypadku otrzymania telefonu od osoby podającej się za pracownika banku, zaleca się zachowanie czujności, unikanie działania pod wpływem emocji, a także kontaktowanie się bezpośrednio z bankiem w celu zweryfikowania sytuacji. Ważne jest również nigdy nie udostępnianie danych osobowych, informacji z karty płatniczej, loginu czy hasła. Oszuści często stosują spoofing telefoniczny, więc nawet pochodzenie połączenia nie gwarantuje autentyczności rozmówcy.

Oszuści obłowili się na starszych osobach. Wielkie pieniądze leciały przez okna
Sonda
Spotkałeś/aś się kiedyś z próbą oszustwa?