Akcja NURD w policji. Co to oznacza dla kierowców?

i

Autor: Materiały Lubuskiej Policji

Rusza specjalna akcja policji. Kierowcy będą pod jeszcze większą lupą. W tle nawet podwójne mandaty!

2023-02-17 13:30

17 lutego oficjalnie ruszyła, pierwsza w tym roku, specjalna akcja policjantów pod nazwą NURD. Co to oznacza i jakie konsekwencje czekają kierowców, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego?

Specjalna akcja policjantów. Kierowcy będą surowo karani

Chodzi o akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Policjanci w całej Polsce patrolują drogi i ulice w poszczególnych miastach. Przede wszystkim zwracają uwagę na bezpieczeńśtwo rowerzystów i pieszych.

Mundurowi są obecni przede wszystkim w rejonach przejść dla pieszych, dróg dla rowerów, a także wszędzie tam gdzie tylko pojawiają się „niechronieni”. Policjanci podczas służby rozmawiają z pieszymi i rowerzystami ale również z kierowcami samochodów, przestrzegając i namawiając ich do bezpiecznych zachowań na drodze. Pochmurna pogoda i opady deszczu sprawiają, że widoczność na drogach jest bardzo ograniczona, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Jeśli do niekorzystnych warunków atmosferycznych dołoży się brak dostatecznej uwagi i odpowiedzialności, zarówno ze strony kierowców jak i rowerzystów oraz pieszych, o nieszczęście jest bardzo łatwo.

Policja szykuje ogromne mandaty dla kierowców!

Funkcjonariusze uważnie przypatrują się kierowcom. Najmniejsze wykroczenie będzie surowo karane. Do akcji wkroczyły nie tylko oznakowane radiowozy z wideorejestratorami, ale także te nieoznakowane. Dodatkowo użyto dronów.

- Przypominam kierowcom, że w myśl nowego taryfikatora mandat karny za wykroczenie polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim wynosi pierwszy raz: 1500 zł – powiedział nam nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy mandat jest liczony podwójnie i wyniesie już 3 tys. zł. Podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy po 15 punktów karnych. W warunkach recydywy kolejne 15 pkt. karnych to wynik 30 punktów i utrata prawa jazdy – podliczył nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji dla portalu auto.dziennik.pl.

Sonda
Czy dostałaś/eś kiedykolwiek mandat za przekroczenie prędkości?