Joe Biden

i

Autor: PAP/EPA/Chris Kleponis / CNP / POOL

WAŻNE

Prezydent Stanów Zjednoczonych odniósł się do wojny w Izraelu. Padły ważne słowa w kierunku Hamasu

2023-11-16 8:51

Prezydent USA Joe Biden w środę w trakcie konferencji prasowej powiedział, że uważa, iż konflikt w Strefie Gazy zakończy się, gdy Hamas straci zdolność do atakowania Izraelczyków. Dodatkowo stwierdził, że umieszczenie centrum dowodzenia przez Hamas pod szpitalem al-Szifa jest uznawane przez niego za zbrodnię wojenną.

"To wszystko się zakończy, kiedy Hamas nie będzie miał więcej zdolności, by mordować i robić po prostu okropnych rzeczy Izraelczykom. I oni wciąż myślą, przynajmniej na razie, że nadal mogą to zrobić (...) Oni sami powiedzieli, że chcą to zrobić jeszcze raz" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej po spotkaniu z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem pod San Francisco.

Jednak podkreślił, że nadal jest przekonany, iż najlepszym rozwiązaniem konfliktu jest powstanie państwa palestyńskiego obok państwa izraelskiego. Ponadto wyraził pogląd, że okupacja Strefy Gazy przez Izrael byłaby poważnym błędem.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące wejścia izraelskiego wojska na teren szpitala al-Szifa w Gazie, Biden oznajmił, że przekazał Izraelczykom, aby szczególnie zwracali uwagę na bezpieczeństwo cywilów. Jednakże dodatkowo wspomniał, że pod szpitalem znajdowała się "kwatera główna" Hamasu umieszczona w tunelu.

Mamy okoliczności, gdzie pierwszą zbrodnią wojenną, jaką popełniono, było zorganizowanie przez Hamas swojej siedziby wojskowej, schowanej pod szpitalem. To jest fakt. A Izrael nie wszedł tam z dużą liczbą żołnierzy, nie przeprowadził rajdu, nie wkroczył pospiesznie" - powiedział Biden cytowany przez PAP.

Konflikt w strefie Gazy. Atak Izraela w Khan Younis

Biden dodatkowo zaznaczył, że otrzymał informację, iż Izraelczycy dostarczają sprzęt medyczny do szpitali i umożliwiają personelowi opuszczenie terenu przed wejściem wojsk. - "Więc to jest inna historia, niż to, co się działo wcześniej, z masowym bombardowaniem" - oznajmił.

W kwestii losu zakładników Hamasu, Biden wyraził optymizm w łagodnej formie, jeśli chodzi o możliwość ich uwolnienia. Dodatkowo podkreślił istotną rolę, jaką odgrywa Katar w tej sprawie.

Joe Biden dziękuje Polakom. Historyczne przemówienie w Warszawie