Płyn powstaje na trzech takich stanowiskach

i

Autor: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim Płyn powstaje na trzech takich stanowiskach

Płyn do dezynfekcji trafił do gorzowskiego szpitala. Przygotowali go naukowcy z AJP

2020-04-07 9:33

Lecznica otrzymała 40 litrów substancji. To autorski projekt akademików przygotowany na bazie nanocząsteczek srebra. Naukowcy Akademii im. Jakuba z Paradyża pracowali nad nim od kilkunastu miesięcy. Jego właściwości docenili min. uczeni ze Stanów Zjednoczonych.

Jak zapewnia Dorota Mądrawska, kierownik Działu Higieny Szpitalnej w lecznicy, przekazana ilość wystarczy na około dwa tygodnie. Będzie wykorzystywany m.in. do dezynfekcji namiotów stojących przy ulicy Walczaka

Posłuchaj jak środek zwalcza drobnoustroje. Mówi Szymon Całuch z laboratorium nanotechnologii i nanobiologii AJP :

Metodę wytwarzania płynu na bazie nanocząsteczek srebra naukowcy z Gorzowa opracowali dokładnie trzy lata temu. Teraz ją zmodyfikowali.

-Metody łukowe wytwarzania takich płynów są znane od lat 60-tych ubiegłego wieku. My zmodyfikowaliśmy tę najbardziej powszechną. Zamiast prądu stałego wykorzystaliśmy prąd zmienny. Zamiast wysokiego amperażu i niskiego napięcia – niski amperaż i wysokie napięcie. To pozwoliło nam otrzymać odpowiednią dla naszych potrzeb charakterystykę napięciowo-prądową. Tym sposobem opracowaliśmy metodę na efektywne wytwarzanie płynu z właściwościami dezynfekującymi- mówi Krzysztof Jankowski z laboratorium nanotechnologii i nanobiologii AJP w Gorzowie.

Po spryskaniu powierzchni substancja utrzyma się na niej dopóki nie zostanie starta. Jednorazowy oprysk będzie trwały przez co najmniej 3 dni.​ Już wiemy, że w kolejce po środek ustawiają się kolejne lecznice, m.in. szpital z Drezdenka.