Głosowanie

i

Autor: Canva Pro

WYBORY 2023

PKW: Karty do głosowania w wyborach 2023 i referendum nie będą spięte ani łączone! Fake news w mediach społecznościowych

2023-10-11 9:36

Od kilku dni w mediach społecznościowych pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące łączenia kart do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Do sprawy odniosła się Państwowa Komisja Wyborcza, która jasno tłumaczy, że takie działanie nie bedzie miało miejsca, a karty nie będą złączone.

Kampania wyborcza trwa w najlepsze a wraz z nią w Internecie trafić można na wiele nieprawdziwych informacji dotyczących nadchodzących wyborów. Tym bardziej, że 15. października Polacy będą głosować nie tylko na reprezentantów do Sejmu i Senatu, ale będą także mieli możliwość wzięcia udziału w ogólnokrajowym referendum.

Udział w wyborach jest dobrowolny: można zagłosować zarówno w wyborach parlamentarnych jak i w referendum, ale można też zrezygnować z jednej opcji i wziąć np. wyłącznie kartę wyborczą lub wyłącznie referendalną.

Karty wyborcze będą złączone? To fake news!

Sporo kontrowersji budzi zaplanowane na dzień wyborów ogólnokrajowe referendum. Będzie ono wiążące, jeśli weźmie w nim udział ponad połowa osób uprawnionych do głosowania, co jest bardzo możliwe do osiągnięcia z uwagi na to, że referendum odbędzie się w tym samym czasie co wybory parlamentarne.

Część osób nie zamierza jednak brać udziału w referendum i planuje odmówić przyjęcia karty. Czy jest to możliwe? Oczywiście, chociaż w mediach społecznościowych nagminnie pojawiają się nieprawdziwe informacje na ten temat, co nie tylko wprowadza obywateli w błąd, ale też sprawia, że wiele osób zaczyna się zastanawiać nad rezygnacją z udziału w wyborach.

Od kilku dni na różnych platformach społecznościowych trafić można na takie treści:

Karty

i

Autor: Facebook.com

PKW odniosła się do sprawy

Sytuacja stała się na tyle poważna, że odniosła się do niej sama Państwowa Komisja Wyborcza umieszczając na swojej stronie oficjalny komunikat:

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania NIE BĘDĄ spięte. Nieprawdą jest, że 3 karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone. Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza".

Jeśli nie chcesz wziąć udziału w referendum sprawdź jak zrobić to zgodnie z prawem. Pamiętaj, że udział w wyborach jest całkowicie dobrowolny.

Wybory parlamentarne w PRL

Sonda
Idziesz na wybory?
Wybory 2023. Debata "Super Expressu" Emerytury, kolejki do lekarza, programy socjalne