Kampania wyborcza trwa w najlepsze a wraz z nią w Internecie trafić można na wiele nieprawdziwych informacji dotyczących nadchodzących wyborów. Tym bardziej, że 15. października Polacy będą głosować nie tylko na reprezentantów do Sejmu i Senatu, ale będą także mieli możliwość wzięcia udziału w ogólnokrajowym referendum.
Udział w wyborach jest dobrowolny: można zagłosować zarówno w wyborach parlamentarnych jak i w referendum, ale można też zrezygnować z jednej opcji i wziąć np. wyłącznie kartę wyborczą lub wyłącznie referendalną.
Polecany artykuł:
Karty wyborcze będą złączone? To fake news!
Sporo kontrowersji budzi zaplanowane na dzień wyborów ogólnokrajowe referendum. Będzie ono wiążące, jeśli weźmie w nim udział ponad połowa osób uprawnionych do głosowania, co jest bardzo możliwe do osiągnięcia z uwagi na to, że referendum odbędzie się w tym samym czasie co wybory parlamentarne.
Część osób nie zamierza jednak brać udziału w referendum i planuje odmówić przyjęcia karty. Czy jest to możliwe? Oczywiście, chociaż w mediach społecznościowych nagminnie pojawiają się nieprawdziwe informacje na ten temat, co nie tylko wprowadza obywateli w błąd, ale też sprawia, że wiele osób zaczyna się zastanawiać nad rezygnacją z udziału w wyborach.
Od kilku dni na różnych platformach społecznościowych trafić można na takie treści:
PKW odniosła się do sprawy
Sytuacja stała się na tyle poważna, że odniosła się do niej sama Państwowa Komisja Wyborcza umieszczając na swojej stronie oficjalny komunikat:
W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania NIE BĘDĄ spięte. Nieprawdą jest, że 3 karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone. Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza".
Jeśli nie chcesz wziąć udziału w referendum sprawdź jak zrobić to zgodnie z prawem. Pamiętaj, że udział w wyborach jest całkowicie dobrowolny.