Sierpień zafundował nam niezwykły spektakl na niebie. Najpierw mogliśmy oglądać noc spadających gwiazd i kumulację Perseidów, a teraz czeka nas wyjątkowa Pełnia Niebieskiego Księżyca. Wyjątkowa tym bardziej, że to już drugi raz w tym miesiącu kiedy ten naturalny, ziemski satelita znajdzie się w pełni, a to zjawisko dość rzadkie. Ale, niech Was nie zmyli nazwa! Księżyc walce nie będzie niebieski, tylko... pomarańczowy.
Pełnia Niebieskiego Księżyca - rzadkie zjawisko już wkrótce!
Mianem Niebieskiego Księżyca, z angielskiego Blue Moon, określa się drugą pełnię występującą w danym miesiącu. Nazwa wcale nie wzięła się od koloru jaki przybiera obiekt, bo księżyc z pewnością niebieski nie będzie, ale nawiązuje do czegoś niezwykle rzadkiego.
A dwie pełnie w jednym miesiącu nie zdarzają się często, ponieważ między jedną pełnią a kolejną musi upłynąć 29,5 doby. Dzięki temu, że w sierpniu pierwsza pełnia, Księżyc Jesiotrów, miała miejsce 1. sierpnia (w pierwszej dobie miesiąca) to możliwe jest jej obserwowanie również ostatniej nocy tego miesiąca.
Nie tylko pełnia, ale Superpełnia! Księżyc będzie bardzo blisko Ziemi
Jakby tego było mało to najbliższa pełnia będzie zarazem Superpełnią, a to oznacza, że księżyc znajdzie się wyjątkowo blisko naszej planety. Jego odległość od Ziemi wyniesie 357 344 kilometrów (w momencie, gdy znajduje się najdalej od Ziemi odległość ta wynosi 405 tysięcy kilometrów).
W tym czasie księżyc może się wydawać większy, a jego barwa intensywniejsza. W trakcie wschodu i zachodu księżyc przybierze mocno pomarańczowy kolor, co będzie wynikiem działania atmosfery.
Superpełnia Niebieskiego Księżyca. Kiedy nastąpi i gdzie obserwować?
Superpepełnię będziemy mogli oglądać ostatniej doby miesiąca, czyli w nocy z 30. na 31. sierpnia. Stanie się widoczny już od około godziny 19:43, ale najlepiej zaprezentuje się około 3:37.
Jeśli niebo nie przysłonią chmury to będzie widoczny przez całą noc.