paczkomat inpost

i

Autor: TOMASZ GOLLA / SUPER EXPRESS

Paczkomat nie będzie odmieniany? InPost prosi w mailach kontrahentów, aby nie odmieniali znaku towarowego Paczkomat. Znamy szczegóły

2023-02-13 15:45

Paczkomat nie będzie odmieniany? Tego chce InPost. Ma to związek ze sporem z Pocztą Polską. - Nawet jeśli wniosek o unieważnienie znaku towarowego „Paczkomat” zostanie ostatecznie oddalony, dla konkurencji otworzy się druga furtka - mówi doktor Wojciech Gierszewski, radca prawny i rzecznik patentowy z kancelarii BG Patent.

Paczkomat nie będzie odmieniany? Może to mieć związek ze sporem z Pocztą Polską

„Korzystaj z poprawnej formy i nie odmieniaj znaku towarowego Paczkomat®. W razie potrzeby znak towarowy Paczkomat® poprzedź słowami »urządzenie/automat« i odmieniaj wyłącznie to słowo (np. Lista dostępnych urządzeń Paczkomat®)” - wiadomość o tej treści rozsyła swoim kontrahentom spółka InPost - czytamy na stronie forsal.pl.

Słowo „paczkomat” nie jest nazwą rodzajową, neologizmem oznaczającym system automatycznych skrytek pocztowych? Na takim stanowisku stoi Poczta Polska, która postanowiła wprowadzić własne automaty do odbioru i nadawania przesyłek. W 2015 r. złożyła wniosek o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy „Paczkomat”.

Postępowanie w tej sprawie jest w toku. Prawo ochronne nadal przysługuje więc spółce InPost i upoważnionym przez nią podmiotom. Redakcje prasowe, które używają słowa „paczkomat” w odniesieniu do urządzeń konkurencji, dostają od InPostu sprostowania. Teraz dodatkowo firma apeluje do swych kontrahentów o to, by nie odmieniali słowa „paczkomat” przez przypadki.

- Nawet jeśli wniosek o unieważnienie znaku towarowego „Paczkomat” zostanie ostatecznie oddalony, dla konkurencji otworzy się druga furtka: postępowanie o stwierdzenie jego wygaśnięcia z uwagi na utratę znamion odróżniających. Innymi słowy, uznanie, że znak towarowy uległ degeneracji, bo stał się nazwą rodzajową dla określonego rodzaju urządzenia - mówi doktor Wojciech Gierszewski, radca prawny i rzecznik patentowy z kancelarii BG Patent.

W tle tej sprawy ciągnie się sądowy spór o unieważnienie znaku „Paczkomat”. Urząd Patentowy RP oddalił wniosek Poczty Polskiej w tej sprawie. Uznał bowiem, że zestawienie członów „paczko” plus „mat” nie opisuje wprost właściwości towarów i usług, do oznaczania których jest przeznaczony sporny znak towarowy - czytamy w forsal.pl

Sonda
Czy korzystasz z paczkomatów?