szczepienie

i

Autor: pexels Obowiązkowe szczepienia także w Polsce?! Wskazano nowe grupy. "Powinniśmy zrobić to jak najszybciej"

Odszkodowanie po szczepieniu. Za wnioski będzie trzeba zapłacić! DATA składania wniosków

2022-01-15 9:30

O odszkodowanie po szczepieniu będzie można starać się już niebawem. Wczoraj w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa powołująca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, według której osoby z tzw. NOP, czyli niepożądanym odczynem poszczepiennym dostaną odszkodowanie. Kto będzie mógł złożyć wniosek i ile będzie trzeba za niego zapłacić? Jest wysoka opłata!

Polacy, którzy zaszczepili się przeciw Covid-19 i zgłosili tak zwane NOP, czyli niepożądane odczyny poszczepienne, już niebawem będą mogli starać się o odszkodowanie. Ustawa działa wstecz, dlatego o pieniądze będą mogli wnioskować wszyscy, którzy od początki akcji szczepień w Polsce (od grudnia 2020 roku) przyjęli szczepionkę. Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w „Charakterystyce Produktu Leczniczego” danej szczepionki. To nie wszystko, ponieważ NOP musiałby spowodować: konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości. Co więcej zanim złożymy wniosek musimy wiedzieć, że będziemy musieli za niego zapłacić! Ile?

Spis treści

  1. Odszkodowanie po szczepieniu. Znamy datę składania wniosków.
  2. Odszkodowanie po szczepieniu. Będzie trzeba zapłacić za wniosek!
  3. Odszkodowanie po szczepieniu. Ile wynosi?

CZYTAJ TAKŻE: „Wspólnie dla Zdrowia” to nowa partia w Polsce. Zakłada ją dr Bodnar z Przemyśla

Odszkodowanie po szczepieniu. Znamy datę składania wniosków.

Ustawa powołująca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych została opublikowana w środę w Dzienniku Ustaw, dlatego wejdzie w życie 27 stycznia. Zgodnie z przepisami wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie można składać od 12 lutego 2022 r.

Odszkodowanie po szczepieniu. Będzie trzeba zapłacić za wniosek!

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana.

- Jeśli sytuacja finansowa pacjenta wskazuje na to, że nie może on pozwolić sobie na wniesienie tej opłaty, będziemy mogli zwolnić go od tego obowiązku w całości lub części. W takiej sytuacji, wnioskujący wraz z wniesieniem wniosku może zwrócić się do Rzecznika o zwolnienie z opłaty, wykazując niemożność jej poniesienia, a więc przedstawić swoją sytuację finansową i przedłożyć np. zaświadczenie o zarobkach, potwierdzenie wysokości emerytury lub renty czy zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej. Zwolnienie następuje na podstawie analizy przesłanych dokumentów – wyjaśnił Chmielowiec.

Odszkodowanie po szczepieniu. Ile wynosi?

Fundusz Kompensacyjny rozszerza dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.

Do 10 lutego br. na stronie Rzecznika Praw Pacjenta opublikowany zostanie wzór wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Zgłoszenia będą analizowane przez członków Zespołu ds. świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Będą to doświadczeni specjaliści, posiadający wiedzę w zakresie szczepień ochronnych. Ich zadaniem będzie wydawanie opinii medycznych, na podstawie których Rzecznik będzie wydawał decyzje w sprawie przyznania świadczenia. W pierwszym roku działania Fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19, od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe

Uderzyła w nissana i zwiała. Później wróciła, bo zapomniała o jednej rzeczy
Sonda
Czy odszkodowanie za ewentualne NOP-y przekonałyby Cię do zaszczepienia się na koronawirusa?