Polacy, którzy zaszczepili się przeciw Covid-19 i zgłosili tak zwane NOP, czyli niepożądane odczyny poszczepienne, już niebawem będą mogli starać się o odszkodowanie. Ustawa działa wstecz, dlatego o pieniądze będą mogli wnioskować wszyscy, którzy od początki akcji szczepień w Polsce (od grudnia 2020 roku) przyjęli szczepionkę. Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w „Charakterystyce Produktu Leczniczego” danej szczepionki. To nie wszystko, ponieważ NOP musiałby spowodować: konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości. Co więcej zanim złożymy wniosek musimy wiedzieć, że będziemy musieli za niego zapłacić! Ile?
Spis treści
- Odszkodowanie po szczepieniu. Znamy datę składania wniosków.
- Odszkodowanie po szczepieniu. Będzie trzeba zapłacić za wniosek!
- Odszkodowanie po szczepieniu. Ile wynosi?
CZYTAJ TAKŻE: „Wspólnie dla Zdrowia” to nowa partia w Polsce. Zakłada ją dr Bodnar z Przemyśla
Odszkodowanie po szczepieniu. Znamy datę składania wniosków.
Ustawa powołująca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych została opublikowana w środę w Dzienniku Ustaw, dlatego wejdzie w życie 27 stycznia. Zgodnie z przepisami wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie można składać od 12 lutego 2022 r.
Odszkodowanie po szczepieniu. Będzie trzeba zapłacić za wniosek!
Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana.
- Jeśli sytuacja finansowa pacjenta wskazuje na to, że nie może on pozwolić sobie na wniesienie tej opłaty, będziemy mogli zwolnić go od tego obowiązku w całości lub części. W takiej sytuacji, wnioskujący wraz z wniesieniem wniosku może zwrócić się do Rzecznika o zwolnienie z opłaty, wykazując niemożność jej poniesienia, a więc przedstawić swoją sytuację finansową i przedłożyć np. zaświadczenie o zarobkach, potwierdzenie wysokości emerytury lub renty czy zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej. Zwolnienie następuje na podstawie analizy przesłanych dokumentów – wyjaśnił Chmielowiec.
Odszkodowanie po szczepieniu. Ile wynosi?
Fundusz Kompensacyjny rozszerza dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.
Do 10 lutego br. na stronie Rzecznika Praw Pacjenta opublikowany zostanie wzór wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Zgłoszenia będą analizowane przez członków Zespołu ds. świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Będą to doświadczeni specjaliści, posiadający wiedzę w zakresie szczepień ochronnych. Ich zadaniem będzie wydawanie opinii medycznych, na podstawie których Rzecznik będzie wydawał decyzje w sprawie przyznania świadczenia. W pierwszym roku działania Fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19, od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe