Przechodzisz na zwolnienie lekarskie? ZUS może się tym zainteresować

i

Autor: Pixabay.com

zwolnienie

Nowe zmiany przy zwolnieniach L4! Nie dostaniesz już pieniędzy od pracodawcy. Dlaczego?

2024-03-12 11:17

Zgodnie z planami rządu, aktualnie prowadzone są prace nad zmianami w przepisach dotyczących przyznawania świadczeń chorobowych, znanych jako L4. Zgodnie z obietnicami złożonymi jeszcze podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej, od pierwszego dnia choroby pracodawcy nie będą już wypłacać wynagrodzenia za ten czas.

Wkrótce może dojść do istotnej zmiany w kwestii zwolnień lekarskich. W styczniu 2024 roku Rada Ministrów zaakceptowała "informacje o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych dotyczących wprowadzenia przez ZUS wypłacania zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności". Co to oznacza dla pracowników?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM), rząd planuje przeprowadzić zmiany w zwolnieniach lekarskich, które mają na celu przeniesienie odpowiedzialności za wypłatę świadczeń chorobowych od pierwszego dnia L4 z pracodawców na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4. Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni" - wyjaśniono w komunikacji KPRM.

W Polsce brakuje pracowników. Te zawody są obecnie na wagę złota

Choć obecnie istnieje niewiele informacji na temat zmian dotyczących nowych zasad L4, Rada Ministrów wskazała potencjalny termin, od którego zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika miałby być wypłacany przez ZUS. Zgodnie z założeniami, te zmiany "mają wejść w życie od przyszłego roku", co oznacza od 2025 roku.

Sąd Apelacyjny zmienił wyroki dla byłych pracowników podległych Urzędowi Miasta Przeworska
Sonda
Czy byłeś w zeszłym roku na zwolnieniu lekarskim?