Perseidy, czyli jeden z najpopularniejszych rojów meteorytów, można oglądać już od połowy lipca. Jeśli dobrze wpatrzysz się w nocne niebo momentami możesz zauważyć przesuwajace się po nim niewielkie błyski. To właśnie meteoryty, albo inaczej: spadające gwiazdy. Już krótce nastąpi kumulacja tego zjawiska i meteorytów będzie wyjątkowo dużo!
Kiedy noc spadających gwiazd 2023?
Perseidy widoczne są na niebie mniej więcej od 17. lipca i można je będzie podziwiać jeszcze do 24. sierpnia. Jednak najpiękniejsze zjawisko możliwe będzie do zaobserwowania w połowie miesiąca. Maksimum roju Perseidów przypada w nocy z 12. na 13. sierpnia.
Wtedy też, teoretycznie, na czystym i ciemnym niebie uda się zobaczyć nawet... 50-60 meteorytów w ciągu jednej godziny! Takiego widoku nie można przegapić.
Polecany artykuł:
Gdzie oglądać spadające gwiazdy?
Najlepsze miejsca do oglądania spadających gwiazd to te znajdujące się poza miastem. Jeśli masz możliwość - najlepiej udaj się w góry. W innym wypadku poszukaj w miarę spokojnego miejsca z dala od miejskiego światła.
Najwięcej Perseidów będzie można zaobserwować w drugiej połowie nocy i przed wschodem słońca. Będą one nadlatywać z okolic gwiazdozbioru Perseusza, dlatego będąc w Polsce należy ich wypatrywać na północnym-wschodzie.
Jednak największe znaczenie w kwestii widoczności spadających meteorytów będzie miała pogoda. Jeśli niebo będzie zachmurzone to nawet z najlepszego punktu obserwacyjnego nie uda nam się nic zobaczyć.
Jak oglądać spadające gwiazdy? Specjalistyczny sprzęt nie jest potrzebny
Perseidy można zobaczyć gołym okiem bez użycia specjalnych sprzętów i urządzeń. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego, zacienionego miejsca. Oczywiście, jeśli posiadasz lornetkę lub lunetę to masz jeszcze większe szanse na dokładne zobaczenie pięknych, spadających gwiazd, ale nawet bez tego powinno się udać je wypatrzyć.
Warto pamiętać, że nie od razu może się udać zobaczyć gwiazdy. Wszystko dlatego, że ludzkie oko potrzebuje chwilę czasu, aby zaadaptować się do ciemności - proces ten powinien trwać nie dłużej niż pół godziny. Warto więc wygospodarować sobie ten dodatkowy czas.